LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çështja e detit me Greqinë/ Begaj tregon për autorizimin për ringritjen e një grupi negociator

4 Shtator 2023, 12:23, Aktualitet CNA

Çështja e detit me Greqinë/ Begaj tregon për autorizimin

Presidenti Begaj ka folur ditën e sotme lidhur me lëshimin e një autorizimi nga ana e tij për ringritjen e një grupi negociator për çështjen me Shqipërinë.

Ai u shpreh se sapo ky autorizim të firmoset do të bëhet me dije edhe për publikun.

Gazetari: Rama ka deklaruar se presidenti duhet të japë një autorizim për ringritjen e një grupi negociator për çështjen me Shqipërinë. Çfarë komunikimesh kemi pasur me zotin Rama për këtë çështje?

“Po sqaroj shkurtimisht se lëshimi i autorizimit të Presidentit të Republikës për çdo marrëveshje ndërkombëtare është detyrim ligjor. Ky autorizim duhet të përmbushë disa kritere paraprake, kushtetuese dhe ligjore, të cilat duhet të jenë të kornizuara sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të vitit 2010. Aktualisht jemi në fazën e shqyrtimit të këtij relacioni për të bërë të mundur që autorizimi që do të lëshohet do të jetë në përputhje me kushtetutën e Shqipërisë, në përputhje të plotë me ligjet shqiptare dhe me ligjet ndërkombëtare. Sapo ky autorizim të firmoset do të bëhet me dije edhe për publikun”, tha Begaj./ CNA

Lajmet e fundit nga