LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratorët nuk i mbyll dot Ermonela dhe Jorida

10 Mars 2022, 20:59, Politikë CNA

Ashtu siç pritej, Parlamenti pati sot dy rezoluta, një nga Ermonela Felaj si përfaqësuese e shumicës dhe një nga Jorida Tabaku si përfaqësuese e opozitës.

Në lidhje me skandalin e 430 milionë euro koncesion për 30 vjet për inceneratorin e Tiranës apo landfillin e saj si dhe 50 milionë eurot e tjera që kanë qenë investim për inceneratorin e Elbasanit dhe të Fierit, të dy të papërfunduar dhe të dy jashtë funksionit aktualisht.

Mazhoranca u përpoq tu qëndronte procedurave strikte, opozita u përpoq të nxirrte skandale, Jorida i shërbeu Edi Ramës duke mos ditur të argumentonte dhe tashkatërronte kryeministrin me argumenta, i shërbeu atij, i shërbeu Erion Veliajt, i shërbeu edhe lejeve të ndërtimit të firmosur nga kryebashkiaku për familjarët e saj. Por për të gjithë ata që mendojnë se gjithçka përfundon këtu e kanë gabim.

Afera e inceneratorëve nuk mbyllet dot as nga Jorida, as nga Ermonela dhe as nga vota e Kuvendit.

Dhe ata që mendojnë se do e mbyllin në SPAK sërish e kanë gabim. Ka aq shumë procedura të gabuara, ka aq shumë abuzime dhe shkelje të ligjit, ka aq shumë transferta bankare, ka aq shumë para të pistatë përziera në historinë e inceneratorëve, sa nuk ka për tu mbyllur kurrë kjo histori, edhe sikur të arratiset Klodi, Stela bashkë me Mirelin e këdo tjetër.

Historia e inceneratorëve është një histori që nuk mund të mbyllet me dy raporte parlamentare. Historia e inceneratorëve është një aferë korruptive që ka grabitur në procedura, në abuzim, me korrupsion dhjetra milionë, qindra milionë euro nga taksat e shqiptarëve. Kushdo që ka zhytur duart do të duhet të mbajë përgjegjësi dhe nuk është vetëm Lefter Koka.

Përgjegjësit nuk kanë vetëm një emër. Janë shumë. Nuk janë vetëm ata që janë arratisur dhe jo vetëm personi që është brenda në burg, por janë me dhjetra e qindra persona të përfshirë. Afera qindra milionë euro ka qindra perosna të përfshirë dhe të gjithë duhet të mbajnë përgjegjësi para ligjit nga i pari deri tek i fundit për një nga aktet më korruptive të shekullit në Shqipëri. E kush mendon që mund ta mbyllë me një raport të Joridës apo Ermonelës e ka gabim, sepse mediat nuk kanë për tu ndalur  kurrë, asnjë ccast, për asnjë arsye derisa të vihet në vend drejtësia. Taksat e shqiptarëve tu rikthehen atyre dhe jo të shkojnë në xhepa dhe afera korruptive./E.K-CNA.al

Inceneratorët ?zbresin? në Kuvend/ Sot do të diskutohet mbi raportin përfundimtar të Komisionit Hetimor

Inceneratorët/ Interpoli shpall në kërkim Klodian Zoton

Korrupsioni me inceneratorët/ Paditet në SPAK Ëngjëll Agaçi

Dy kërkesat e Bashës për Ramën/ A do ti marrë parasysh kryeministri propozimet e radhës?

Afera e inceneratorëve/ Komisioni Hetimor del me dy raporte

Afera e inceneratorëve/ Zbardhen të tjera dokumente, paditet në SPAK ?tërmeti? i PS  

“Inceneratorët, afera më e madhe”/ Tabaku: Me 7 mars, raporti përfundimtar i Komisionit Hetimor

Zanafilla e inceneratorëve/ Ish ministri: Engjëll Agaçi insistoi të firmosja

Afera 430 milionë euro e inceneratorëve/ Skema e mashtrimit e ?bashkëpunëtorëve? të Klodian Zotos

Inceneratorët, nga skandali në skandal/ Zbardhen të tjera detaje, ?topi? në fushën e SPAK

Përfituan miliona nga Klodian Zoto/ Kush janë të dënuarit për vjedhje dhe fshehje krimi

Lajmet e fundit nga