LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ndodhet në këtë sallë”/ Basha flet për “ujkun” në Kuvend

2 Dhjetor 2021, 11:21, Politikë CNA

Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë fjalës së tij në Kuvend, ka hedhur akuza të forta ndaj mazhorancës socialiste.

Basha tha se nuk mund të pritet drejtësi, kur ?kapitenin? më të suksesshëm e keni të akuzuar nga drejtësia.

Po ashtu ai tha se ?ujku? është në këtë sallë, por pa iu drejtuar me emer se per ke e kishte fjalen.

?A mund të jenë këta që propozojë masa për parandalinim e krimit kur është kthyer vendi në Kolumbi e drogës.

A mund të jenë këta që kapitenin më të suksessheëm kanë ministrin e parë të akuzuar nga drejtësia.

A janë këta ata të cilët, kur një nga drejtuesit më të rezikshëm të bandave bëin plane për investime në Tiranë dhe zonat bregdetare. Ata të cilët dalin në mafian italiane. A ka nevojë tju përgjigjem këtyre pyetjeve, me përgjigjet që ju i keni në majë të gjuhës.

Asnjëri prej jush që ka përfituar nga krimi, nuk mund të sillni drejtësi. Nuk ka asnjë rastësi në këtë veprimtari.

Ujku është në këtë sallë, dhe pak metra larg madje.?-tha Basha.

Po ashtu ai foli edhe në lidhje me pastrimin e parave të krimit, ndërsa vuri theksin tek kullat në Tiranë.

?Kemi paradokse pafund. Burgosen baballarë që janë në burg se nuk paguajnë dot dritat, ndërkohë që të tjerë përfitojnë duke bërë edhe pastrim parash.

Asnjë sipërmarës i ndershëm nuk i përgjigjet dot tregut, sepse tregu nuk i favorizon. Indeksi e bazelit, thotë se pastrimi i parave e ka ulur shumë vende poshtë Shqipërinë duke e konsideruar si një vend me rrezik të lartë. Po ashtu DASH nxori raportin si qiellgërvishtëset që kanë hequr diellin e kryeqytetit, si 65 % e firmave të ndërtimit ne kryeqytet nuk justifikojnë burimet e tyre.?-u shpreh Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga