LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pyetjet që inceneratori i Elbasanit nuk i djeg dot

19 Tetor 2020, 08:37, Politikë CNA

Inceneratori i Elbasanit duket se ka futur në hall të madh qeverinë dhe vetë kryeministrin Rama.

Kjo jo vetëm për procedurën e zbatuar, por edhe vetë shifrat e investimeve dhe gjithçka po ndodh këto ditë pas denoncimeve të opozitës ku po dalin me dhjetra pyetje e fakte nga gazetarët.

Po marrim në analizë dhe po bëjmë disa pyetje vetëm për Elbasanin, sepse aty në fakt ekziston një i quajtur incinerator, ndërsa në Fier dhe Tiranë, ato janë me ndërmend. Ose në projektet 3D të Edi Ramës sepse fizikisht inceneratorë nuk ka.

Pyetja e parë ka qenë pse inceneratori nuk po merrej në dorëzim nga Bashkia e Elbasanit, për këtë u gjet shpjegimi se do të kryhet vitin tjetër. Pse qeveria duhet të paguajë privatin edhe një vit kur gjithçka është gati?

Më tej qeveria deklaroi se inceneratori ka prodhuar energji që në vitin 2017 dhe dhe e hedh në rrjet por nuk ka çmim të shpallur nga ERE. Si e mer energjinë qeveria kur ska çmim? Çfarë ligji është shpikur që shteti merr nga private diçka pa çmim sot se me kësmet e paguan nesër?

Një tjetër detaj është fakti se kryeministri Rama tha se energji prodhohej nga 2017-ta, ndërsa burime zyrtare nga OSHEE lokale i thanë CNA.al se matësi i treguar nga kryeministri në emision ka 20 muaj që është montuar. Ku e çoi energjinë e prodhuar në 2017 inceneratori? Sepse 20 muaj nga muaji tetor 2020 del që matësi të jetë montuar rreth shkurtit të 2019. Tani 20 muaj apo 3 vite?

Më tej lindin pyetje pas qëndrimeve që deklarojnë punonjësit e inceneratorit. Thanë se ai do 100 deri 120 ton mbetje për të funksionuar në kapacitetet e tij. Sa është sasia e energjisë që prodhohet nga kjo sasi mbetejesh që digjen çdo ditë siç pretendohet. Kjo shifër nxjerr zbuluar serish gënjeshtren e sasisë të energjisë që Edi Rama reklamoi në emision.

Inceneratori sipas vetë deklarimeve publike duhet të prodhoje dhe avull për ngrohje dhe nevoja të tjera për Elbasanin. Ku e çon avullin ky inceneratori modern se ende nuk ka asnjë të dhënë publike as nga bashkia dhe as nga qeveria se po ngrohet ndonjë shkollë apo institucion publik. Apo avullin e futin në bote dhe e çojnë në Surrel?

Këtu po përjashtojmë edhe gënjeshtrën publike që qeveria po paguan vetëm 29 euro për ton si kosto për djegien e mbetjeve se në fakt qeveria ka firmosur kontrata që këto inceneratorë të ndërtoheshin nga private e më pas ti kalonin shtetit, kur në fakt qeveria shqiptare pas disa muajsh ka filluar të paguajë shuma të mëdha nga taksat e shqiptarëve.

Skema merr kontratë nga qeveria edhe pse ske asnjë lekë ta ndërtosh vetë, kontratën siguroje dhe merr kredi në një bankë të nivelit të dytë, dhe më pas paguaji interesat me lëkët që sërish ti jep qeveria, tashmë është e qartë për të gjithë.

Pa pyetur më shumë pse u përzgjodh kompania e bashkëjetueses të Mirel Mërtirit?

Pse pikërisht kjo kompani?

Çfarë janë kompanitë e tjera ku ai është administrator dhe Stela Gugallja është në ortakëri me Ernesto Granelin?

Cilat janë punët e kryera më parë? Eskperienca?

A përputhet inceneratori i ndërtuar me atë që është deklaruar në kontratë? Cila është vjetërsia e tij?

Cilat janë standartet mjedisore etj etj etj?

Qindra pyetje të cilat nuk kalohen as me kapsulim, as me foto e as me propagandë politike apo mediatike nga televizionet dhe portalet e paguara nga plehrat që pretendohet që digjen.

Qartësisht duket se inceneratorët ditët e fundit po djegin Rilindjen dhe kryeministrin më shumë se çdo skandal tjetër në këto 7 vite në pushtet./CNA.al

Shënim/ Disa pyetje për bashkinë e Elbasanit që nuk ka marrë ende çelsat e inceneratorit

Skema korruptive e koncesionit të inceneratorit të Elbasanit/ Si u gllabëruan miliona euro

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Lajmet e fundit nga