LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

African heat returns tomorrow/ Weather forecast for today and tomorrow

2022-08-16 08:04:00, Sociale CNA

African heat returns tomorrow/ Weather forecast for today and tomorrow

The first hours of the day bring the dominance of clear skies in a good part of the western lowlands, while in the mountainous areas there are expected to be cloudy passages.

It is expected that in the following hours we will gradually have an increase in cloudiness, where in the north-northwest areas they will be more pronounced, creating opportunities for light rain.

Air temperatures will continue to rise in the morning and at noon, fluctuating daily values ??from 9°C to 33°C.

Era do të fryjë mesatare në tokë dhe herë pas here e fortë në det duke arritur shpejtësinë 40 km/h nga drejtimi verior- veriperëndimor, për pasojë në brigjet detare do të krijohet dallgëzim mbi 2 ballë.

Ndërsa nesër me  17 Gusht 2022, sipas MeteoAlb, vendi ynë gradualisht do të jetë në periferi të valëve të nxehtit afrikan me epiqendër në brigjet greke, kjo do të bëjë që pjesa më ë madhe e territorit të jetë ne ndikimin e motit te kthjellet  dhe vranësirave të lehta e kalimtare.

 Më të dukshme vranësirat paraqiten gjatë orëve të pasdites dhe natës.

Po ashtu, lagështira e lartë në ajër do të bëjë që i nxehti të ndjehet shumë në disa zona të ultësirës perëndimore.

Temperaturat e ajrit do të rriten ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 11°C deri në 35°C.

The wind will blow at an average speed of over 40 km/h from the North-West direction, creating waves over 3 fronts on the sea coast. /CNA.al

Lajmet e fundit nga