LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E diela me vranësira, në fillim të javës ngrihen temperaturat/ Parashikimi i motit, sot dhe nesër

2022-08-14 08:08:00, Sociale CNA

E diela me vranësira, në fillim të javës ngrihen

Vendi ynë në pjesën e parë të ditës parashikohet të ketë vranësira të shpeshta, të cilat do të gjenerojnë rrebeshe shiu, më të dukshme këto në zonat malore.

Por pasditja dhe orët vijuese do të sjellin përmirësim të kushteve të motit në të gjithë  territorin, ku mbrëmja dhe nata e kalojnë pothuajse gjithë Shqipërinë në ndikimin e motit të qëndrueshëm.

Temperaturat e ajrit do të ulen ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 7°C deri në 30°C. Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.

Ndërsa neser me 15 Gusht 2022, sipas MeteoAlb, territori Shqiptar përgjatë gjithë 24 orëshit parashikohet të jetë në mbizotërimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, ku në ultësira përendimore do të jetë në dominimin e kthjellimeve dhe kalimeve të vranësirave.

Ndërsa në zonat malore parashikohet që vranësirat të jenë më të dukshme por nuk do të sjellin reshje.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 8°C deri në 32°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 1 - 2 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga