LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The National Agency of Protected Areas reinstates the Director of Divjaka Park, Ardian Koçi

2023-03-16 18:28:26, Sociale CNA

The National Agency of Protected Areas reinstates the Director of Divjaka Park,

The National Agency of Protected Areas canceled the order for the dismissal of the Director of the Divjaka National Park, Ardian Koçi. The new order was officially delivered to Mr. Koçi this Thursday by the General Director of the Agency, Daniel Pirushi.

Mr. Koçi told Voice of America that he would return to office by withdrawing a lawsuit he had filed in the civil court of Lushnja, immediately after the first dismissal order.

Zoti Koçi u njoftua më 22 shkurt për fillimin e një “ecurie disiplinore” nga Drejtoresha e Agjencisë së Zonave të Mbrojtura, u thirr para një komisioni disiplinor dy ditë më vonë dhe në mënyrë shumë të shpejtë më 3 mars iu njoftua përmes një shkrese të dytë ndërprerja e marëdhënieve të punës.

Në shkresën e parë të 22 shkurtit thuhej se "procedura disiplinore lidhet me prononcimin e dhënë për shtyp në mënyrë të përsëritur pa marrë miratimin nga Drejtori Përgjithshëm".

Referuar edhe rastit të fundit të sinjalizuar ku ju keni dhënë një intervistë në median Zëri i Amerikës publikuar më datë 12 shkurt, për të cilën ju nuk keni njoftuar dhe nuk keni marrë një miratim nga eprori duke shkelur rregulloren e brendshme të institucionit” , thuhej në shkresën drejtuar zotit Koci.

Pas urdhërit të pushimit nga drejtoresha e Agjencisë zoti Koçi tha në një intervistë për Zërin e Amerikës, se u gjet një shkak qesharak për ndërprerjen e marëdhënies së punës.

Pas reagimit të zotit Koçi, në një intervistë për Zërin e Amerikës drejtoresha e Agjencisë, Daniel Pirushi tha se vendimi i komisionit disiplinor për pushimin nga puna të Drejtorit të Parkut Divjakë - Karavasta Ardian Koçi ishte në proces rishikimi pas kërkesës së Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit.

Disa nga organizatat kryesore mjedisore në Shqipëri, qindra mbështetës, profesorë të njohur dhe studiues të shkencave të natyrës kërkuan rikthimin në detyrë të zotit Koci duke e përshkruar atë si një model të përkushtimit dhe mbrojtjes së Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta gjatë dhjetë viteve që ishte në detyrë.

On the other hand, many of them expressed the need to respect the right of expression by public officials, especially those who manage natural parks, since their work is directly related to the protection of this property and the interests of local communities./ VOA

Lajmet e fundit nga