LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas përjashtimit, Rusia kërkon t'i bashkohet këshillit të OKB-së për të drejtat e njeriut

2023-09-26 07:36:00, Kosova & Bota CNA
Pas përjashtimit, Rusia kërkon t'i bashkohet këshillit
Foto ilustruese

Rusia po kërkon t'i bashkohet Këshillit të Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut , e cila do të shihet si një test kyç i pozitës së saj ndërkombëtare.

Ajo u përjashtua nga organi kryesor i OKB-së për të drejtat e njeriut prillin e kaluar pasi forcat e saj pushtuan Ukrainën.

Por tani diplomatët rusë po kërkojnë ta bëjnë vendin e tyre të rizgjedhur në këshill për një mandat të ri tre-vjeçar.

BBC ka marrë një kopje të letrës së pozicionit që Rusia po i qarkullon anëtarëve të OKB-së duke kërkuar mbështetjen e tyre.

Votimi do të bëhet muajin e ardhshëm.

Në dokumentin e parë nga BBC, Rusia premton të gjejë zgjidhje adekuate për çështjet e të drejtave të njeriut" dhe kërkon të ndalojë që këshilli të bëhet një "instrument që i shërben vullneteve politike të një grupi vendesh, që kuptohet si referencë për Perëndimin.

Diplomatët thanë se Rusia shpresonte të rifitonte njëfarë kredibiliteti ndërkombëtar pasi u akuzua për shkelje të të drejtave të njeriut në Ukrainë dhe brenda kufijve të saj.

Një raport i veçantë dy javë më parë nga raportuesja speciale e OKB-së për Rusinë, Mariana Katzarova tha se situata e të drejtave të njeriut në Rusi ishte përkeqësuar ndjeshëm, ku kritikët e pushtimit iu nënshtruan arrestimeve arbitrare, torturave dhe keqtrajtimit.

Këshilli i OKB-së për të drejtat e njeriut është i vendosur në Gjenevë dhe ka 47 anëtarë, secili i zgjedhur për një mandat tre vjeçar.

Në zgjedhjet e ardhshme, që do të mbahen më 10 tetor, Rusia do të konkurrojë me Shqipërinë dhe Bullgarinë për dy vendet në këshill të rezervuara për vendet e Europës Qendrore dhe Lindore.

Votimi do të përfshijë të 193 anëtarët e asamblesë së përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. Diplomatët atje thanë se Rusia po bënte fushatë në mënyrë agresive, duke u ofruar vendeve të vogla grurë dhe armë në këmbim të votave të tyre.

Dokumenti i diplomatëve rus, i shpërndarë në OKB, thotë se dëshiron të promovojë parimet e bashkëpunimit dhe forcimin e dialogut konstruktiv me respekt reciprok në këshill, në mënyrë që të gjejë zgjidhje adekuate për çështjet e të drejtave të njeriut.

Thelbi i saj kryesor është se Rusia do të përdorte anëtarësimin e saj për të parandaluar trendin në rritje të kthimit të HRC në një instrument që i shërben vullnetit politik të një grupi vendesh". Ai tha se nuk dëshiron që ky grup "të ndëshkojë qeveritë jo besnike për politikën e tyre të pavarur dhe të jashtme./ CNA

Lajmet e fundit nga