Bulgarian authorities: RMV's EU membership will not be postponed if it fulfills its commitments

2022-06-25 17:28:00, Kosova & Bota CNA
Bulgarian authorities: RMV's EU membership will not be postponed if it
Illustrative photo

The path of the Republic of Northern Macedonia towards EU membership depends on the actions of that country and will not be delayed if this republic fulfills its commitments to European values ??and good neighborly relations.

This was announced by the Bulgarian Ministry of Foreign Affairs.

“Jemi të gatshëm të vazhdojmë me nënshkrimin e Protokollit sipas nenit 12 të Traktatit të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Është koha që organet përgjegjëse në Republikën e Maqedonisë së Veriut të tregojnë jo me fjalë por me veprime përkushtimin dhe dëshirën e tyre për të ardhmen evropiane të vendit të tyre dhe të gjithë rajonit”, thuhet në qëndrimin e Ministrisë së Jashtme bullgare.

Deklarata e cilëson si historik vendimin e Asamblesë Kombëtare që Bullgaria të mbështesë dritën jeshile për pranimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE nën parametra të veçantë.

Bullgaria miratoi këtë të premte rezolutën në të cilën mbështet propozimin e presidentit francez, Emmanuel Macron për zgjidhjen e ngërçit me Maqedoninë e Veriut.

In the session of the Assembly, the resolution was approved with 170 pro, while 37 deputies voted against and 21 abstained, writes Euronews Bulgaria./ CNA.al

Lajmet e fundit nga