LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The FDA orders Juul to withdraw electronic cigarettes from the US market

2022-06-23 22:47:00, Kosova & Bota CNA
The FDA orders Juul to withdraw electronic cigarettes from the US market
Illustrative photo

Health officials have ordered Juul to withdraw its electronic cigarettes from the US market. This is the biggest blow to date to the company that is widely blamed for causing an increase in e-cigarette use by teens. The announcement Thursday by the Food and Drug Administration (FDA) is part of a comprehensive review of e-cigarette regulation, which faced few restrictions until recently.

Që nga vjeshta e vitit të kaluar, FDA-ja ka dhënë dritën jeshile për tregtimin e disa cigareve elektronike që përbëjnë një pjesë të vogël të tregut të këtij lloji. Për të qënë pjesë e tregut, prodhuesit duhet të tregojnë se produktet e tyre ndihmojnë në uljen e dëmit të pirjes së duhanit për të rriturit, pa tërhequr fëmijët.

Vitin e kaluar, agjencia refuzoi aplikimet për më shumë se një milion cigare të tjera elektronike dhe produkte të ngjashme, kryesisht për shkak të mundësisë se do të tërhiqnin përdorues të moshave të reja.

Shoqata Amerikane e Mushkërive e quajti vendimin e së enjtes "të vonuar dhe shumë të mirëpritur" dhe përmendi “Juul” për nxitjen e pirjes të këtyre cigareve tek të rinjtë.

Cigaret elektronike u shfaqën për herë të parë në SHBA më shumë se një dekadë më parë me premtimin për t'u ofruar duhanpirësve një alternativë më pak të dëmshme. Pajisjet ngrohin një lëng me përmbajtje nikotine që tjetërsohet në avull kur thithet nga përdoruesit, duke anashkaluar shumë nga kimikatet toksike të prodhuara nga djegia e duhanit.

Por studimet kanë arritur rezultate kontradiktore nëse ato i ndihmojnë vërtet duhanpirësit të lënë duhanin. Dhe përpjekjet nga FDA-ja për të vendosur rregullore mbi produktet e këtij lloji dhe pretendimet e tyre u ngadalësuan në mënyrë të përsëritur nga lobimi i industrisë dhe interesat politike konkurruese.

Tregu i cigareve elektronike u rrit duke përfshirë qindra kompani që shesin një sërë pajisjesh dhe solucionesh nikotine me shije dhe pika të ndryshme.

Juul faces a host of federal and state investigations into its early marketing practices, which included distributing free products at concerts and parties organized by young influencers.

 

Lajmet e fundit nga