LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Explosion in the north of Kosovo / An explosive is placed on the electric transformer

2022-06-24 12:30:00, Kosova & Bota CNA

Explosion in the north of Kosovo / An explosive is placed on the electric

An M52 hand grenade was thrown on Thursday evening, around 22:40, near the electricity distribution facility in the north of Mitrovica.

As a result of the explosion, a transformer and several vehicles were damaged, which were parked near this building.

The news was confirmed for Radio Free Europe by the regional director of the Kosovo Police for Mitrovica, Besim Hoti, who said that apart from the material damage, there were no injuries.

“Prokuroria ka nisur hetimin dhe në pritje të ekspertizës përfundimtare mund të konfirmojmë se shpërthimi është shkaktuar nga një lëndë plasëse, ndërsa ka nisur puna për riparimin e transformatorit të dëmtuar”, deklaroi Hoti.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Branislav Radoviq, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se një njësi rajonale hetimore dhe mjekësia ligjore kanë dalë në vendin e ngjarjes 40 minuta pas mesnate.

Explosion in the north of Kosovo / An explosive is placed on the electric

“Ekipi hetimor është njoftuar menjëherë nga prokurori i shtetit për krime të rënda dhe në bazë të informacioneve të para nga dëshmitarët dhe punonjësit e elektro-distribucionit-s, të cilët e kanë raportuar rastin në polici, nuk ka të lënduar”, tha Radoviq.

Sipas njoftimit të policisë, disa vetura që ndodheshin në parkingun prapa objektit dhe muri rrethues i elektro-distribucionit janë dëmtuar, sikurse edhe kablli i tensionit të lartë, i cili ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike.

Prokurori i shtetit urdhëroi vazhdimin e hetimeve të premten në mëngjes, ndërsa është hapur rast për tre vepra penale që ndërlidhen me incidentin: shkaktim të rrezikut të përgjithshëm, përdorimi i armëve apo mjeteve të rrezikshme, shkatërrimi apo dëmtimi i pronës dhe posedim i paautorizuar i armëve luftarake.

Ngjarja ndodhi dy ditë pasi Kosova dhe Serbia u pajtuan për zbatimin e marrëveshjes për energjinë të nënshkruar më 2013, në Bruksel, por e cila nuk ishte zbatuar.

Following the agreement on the implementation of the energy agreement, citizens in the four Serb-majority municipalities in northern Kosovo who have not paid for electricity since 1999 will be required to pay their bills.

According to this guide, it is foreseen that the Energy Regulatory Office of Kosovo (ERO) will issue a supply license to the company from the north, Elektrosever, in accordance with the legal and regulatory framework of Kosovo.

Elektrosever is a Serbian owned company, established in Kosovo and according to the laws of Kosovo./REL

Lajmet e fundit nga