LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimi i Gjykatës së Strasburgut për çështjen “Gërdeci”/ Flet Mediu

7 Nëntor 2023, 15:56, Aktualitet CNA

Vendimi i Gjykatës së Strasburgut për çështjen

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, ka reaguar pas publikimit të vendimit të Gjykatës së Strasburgut.

Gjatë një interviste Mediu ka theksuar se gjykata nuk ka përcaktuar fajësi apo pafajësi për Fatmir Mediun dhe se procesi aktual është jashtë çdo afati.

Më tej ish-ministri shton se nuk beson se familjarët do të kompensohen në të gjitha pikëpamjet e aq më pak nga ajo financiare.

 “Pavarësisht se si ka vendosur Gjykata e Strasburgut, unë mendoj se familjarët nuk do të kompensohen dot në të gjitha pikëpamjet jo më në pikëpamjet financiare. Pastaj, konstatohet imuniteti im.

Pas vitit 2009, ne i kemi kërkuar Gjykatës së Lartë me shkrim që nuk e njohim imunitetin dhe Gjykata e Lartë ka theksuar se kjo është një çështje institucionale dhe jo individuale. Nuk ka asnjë diskutim pavarësisht se mund të bëhen aludime, Gjykata e Strasburgut nuk ka përcaktuar fajësi apo pafajësi për Fatmir Mediun dhe konstaton se gjykimi është i vonuar në kohë. Në gjykimin tim është jashtë të gjitha afateve që parashikon ligji dhe Kodi Penal pasi çështja është parashkruar”, tha ish-ministri Mediu./ CNA

Lajmet e fundit nga