LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Four Afghan journalists are sheltered in Kosovo

2023-01-30 21:32:57, Kosova & Bota CNA

Four Afghan journalists are sheltered in Kosovo

The first four Afghan journalists have been sheltered in Kosovo, a month after the Government of Kosovo approved the decision to offer them shelter.

The Association of Journalists of Kosovo (AGK) announced that journalists Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami and Raifullah Nikzad have arrived in Kosovo, who will be accommodated within the "Journalists in Residence - Kosovo" program.

On December 28, 2022, the Government of Kosovo approved a budget of 30,000 euros for housing Afghan journalists. The executive said that Kosovo will accept five journalists from Afghanistan and they will be able to stay in the country for two years.

Qeveria kosovare tha se do të ndajë edhe mjete shtesë për t’iu ofruar strehim, pagë mujore, sigurim shëndetësor dhe kushte të tjera gazetarëve afganë, derisa të krijohen kushtet që ata të kthehen në shtëpitë e tyre.

Përzgjedhja e gazetarëve që strehohen në Kosovë bëhet nga Federata Evropiane e Gazetarëve dhe Qendra Evropiane për Liri të Shtypit dhe Medias, në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës.

Po ashtu, Kosova ka strehuar disa gazetarë ukrainas, dhe u ka ofruar kushte të njëjta, sikurse atyre afganë, pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt 2022.

Pasi në gusht të vitit 2021, talibanët rimorën pushtetin, Kosova pranoi kërkesën e Shteteve të Bashkuara për strehimin e refugjatëve afganë, që ishin të rrezikuar nga talibanët.

Kosova ka strehuar përkohësisht 1.893 refugjatë afganë dhe më pas ata janë dërguar në SHBA dhe në shtete të tjera./ REL

Lajmet e fundit nga