LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nis procesi i votimit në Itali/ E djathta ekstreme kërkon fitoren

2022-09-25 08:28:00, Kosova & Bota CNA
Nis procesi i votimit në Itali/ E djathta ekstreme kërkon fitoren
Foto ilustruese

Sot Italia zgjedh qeverinë e re në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, ndërsa votimet kanë nisur prej orës 07:00 të mëngjesit të sotëm.

Giorgia Meloni drejton partinë e ekstremit të djathtë  dhe po synon të bëhet kryeministrja e parë femër e vendit.

Meloni mbështet sanksionet perëndimore ndaj Rusisë dhe ka zbutur retorikën ndaj Evropës.

Meloni, 45 vjeç, u rrit në një lagje të klasës punëtore në Romë, e cila njihet më shumë për kultivimin e aktivistëve të majtë sesa për prodhimin e politikanëve të zjarrtë të ekstremit të djathtë.

Partia e saj i ka rrënjët në lëvizjen neofashiste që doli nga rrënojat e Luftës së Dytë Botërore. Simbolet janë një tregues që faktojnë lidhjen e partisë me të kaluarën. Flamuri i partisë përmban një flakë trengjyrëshe që simbolizonte fashizmit në fillim të shekullit të 20-të.

Koalicioni Vëllezërit e Italisë (Fratelli d’Italia) me Giorgia Meloni, Lidhja e Veriut e Matteo Salvinit dhe Forza Italia e Silvio Berlusconi po dërgon mesazhe kontradiktore, të cilat shqetësojnë BE- në dhe NATO -n. Nga njëra anë, Georgia Meloni paraqitet si proatlantike, ndërsa nga ana tjetër Salvini dhe Berlusconi paraqiten si mjaft tolerantë ndaj presidentit rus Vladimir Putin.

Lajmet e fundit nga