LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

How to keep your ears clean?/ What to avoid?

2022-11-23 16:21:00, Lifestyle CNA
How to keep your ears clean?/ What to avoid?
Illustrative photo

While having earwax is completely normal and even helps protect your ear canals against infections, we all want our ears to be clean. But if you've been using cotton swabs to clean the inside of your ears, you could be harming your health. It turns out there are plenty of other simple and healthy ways to make sure your ears stay clean.

Reduce the amount of caffeine.

Megjithëse asgjë nuk mund t'ju ndihmojë të zgjoheni në mëngjes më mirë se një filxhan kafe e nxehtë, pirja e saj shumë shpesh mund të shkaktojë dyll. Nëse dëshironi të ulni rrezikun e grumbullimit të dyllit të veshit, përpiquni të ulni gradualisht konsumin e kafeinës.

Shmangni tamponat e pambukut të veshëve

Pastrimi i veshëve me tampon pambuku mund të duket si mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për të hequr qafe dyllin e veshit, por në fakt mund të bëjë pikërisht të kundërtën. Tamponat e pambukut mund të irritojnë kanalin tuaj të veshit dhe të shtyjnë dyllin e veshit përsëri brenda, gjë që do ta bëjë heqjen e tij shumë më të vështirë. Në vend që të përdorni tampon pambuku, lani veshët me pak sapun dhe thajini me një peshqir të hollë.

Provoni vajin e ullirit.

Vaji i ullirit ka shumë përfitime shëndetësore , dhe përveçse hidraton lëkurën tuaj dhe ju mbron nga sëmundjet e zemrës, ai gjithashtu mund t'ju ndihmojë të mbani veshët tuaj të pastër për më gjatë. Vendosja e pak vaj ulliri në veshët tuaj një herë në javë mund të zbusë dyllin e veshit dhe madje ta inkurajojë atë të largohet nga veshi në mënyrë natyrale.

Qëndroni të hidratuar.

Pirja e mjaftueshme e ujit është absolutisht thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, dhe gjithashtu mund t'ju ndihmojë të mbani veshët tuaj të pastër. Qëndrimi i hidratuar stimulon kanalet e veshit, duke ndihmuar në pastrimin e tyre. Dhe për shkak se pirja e mjaftueshme e ujit ju ndihmon të ruani ekuilibrin e lëngjeve, mund të ndihmojë natyrshëm në uljen e grumbullimit të dyllit të veshit.

Mos pastroni pjesën e brendshme të veshëve.

While it may seem tempting to clean the inside of your ears, doing so can actually do more harm than good. It is recommended to clean only the outside and unless you work in a dirty or dusty environment, it is enough to take a shower every day and wipe the outside and behind the ears with a damp cloth to keep the ears clean. CNA.al

Lajmet e fundit nga