LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A cure for baldness/ The new scientific discovery is coming

2022-07-29 13:30:00, Lifestyle CNA

A cure for baldness/ The new scientific discovery is coming

According to statistics, about 85% of men are affected by hair loss. This figure decreases in the female gender, as only 40% of women are affected by hair loss.

Although maybe being bald is not considered a health problem, it should be noted that this phenomenon, especially recently, has become quite disturbing.

A cure for baldness/ The new scientific discovery is coming

That's why people have sought the elimination or correction of this phenomenon, while scientists have sought and continue to seek a cure for years.

Por një studim i fundit i bërë nga Universiteti Riverside në Kaliforni mund të ndezë dritën jeshile për eliminimin e rënies të flokëve. Sipas zbulimit një kimikat i vetëm është shkaku kryesor për ndarjen dhe vdekjen e qelizave të folikulit të flokëve.

A cure for baldness/ The new scientific discovery is coming

Ekipi hulumtues vendosi të përqëndrohet në gjëndrat e flokëve pasi ato janë organi i vetëm te njerëzit që rigjenerohen automatikisht dhe rregullisht.

Një lloj proteine e quajtur TGF-beta kontrollon sesi qelizat në folikulat, duke përfshirë qelizat burimore ndahen dhe formojnë të reja ose vdesin e thënë ndryshe, siç ndodh shpesh me kimikate në trup, rezultati përcaktohet nga sa prodhohet TGF-beta.

A cure for baldness/ The new scientific discovery is coming

So in conclusion we can say that if a way can be found to accurately control protein levels, this could lead to an effective treatment for the phenomenon that affects many people around the globe./ CNA.al

Lajmet e fundit nga