LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

South Korean military apologizes after failed missile launch

2022-10-05 09:25:28, Kosova & Bota CNA

South Korean military apologizes after failed missile launch

South Korea's military has apologized for the failed launch of a missile during military exercises with the United States.

This missile launch has caused alarm among residents of the coastal city of Gangneung, as they heard a large explosion.

The military said the Hyunmoo-2 missile carried a nuclear warhead that did not explode, and apologized for the inconvenience caused.

However, the army, which said that there were no victims, did not acknowledge the incident until the early hours of Wednesday.

The missile launch was in response to North Korea, which launched a missile over Japan on Tuesday.

Kjo është hera e parë që Pheniani ka lëshuar raketë mbi Japoni prej vitit 2017 – dhe ka nxitur shpërfaqjen e forcës nga Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe Koreja Jugore, të cilat kanë kryer stërvitje ushtarake.

Seuli dhe Uashingtoni ka nisur disa raketa në Detin Lindor – i njohur edhe si Deti i Japonisë – i cili gjendet në mes të Gadishullit Korean dhe Japonisë.

Ushtria jugkoreane ka konfirmuar më pas që një prej raketave ka dështuar pak pasi është nisur dhe më pas është përplasur.

Kjo nisje e raketës ka qenë hap i ndarë nga raketat e lëshuara prej SHBA-së.

Lansimi i raketës të martën është i pesti që është kryer nga Koreja Veriore brenda një jave.

Të shtunën, dy raketa kanë rënë në ujërat jashtë zonës ekonomike të Japonisë.

Shumë prej testimeve të Koresë Veriore kryhen në lartësi të mëdha, për të shmangur fluturimet mbi territoret e vendeve fqinje.

Such tests have contributed to rising tensions between North Korea and Japan, which have their roots in the colonization of Korea from 1910 to 1945, as well as the abduction of Japanese citizens by the North Koreans in the past.

Earlier this month, North Korea passed a law declaring itself a nuclear-weapon state.

The leader of the state, Kim Jong-un, has dismissed the possibility of disarmament talks.

Pyongyang conducted six nuclear tests between 2006 and 2017, despite sanctions.

This country in East Asia constantly condemns the sanctions and declares that it needs the nuclear system for defense purposes./REL

Lajmet e fundit nga