LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SPAK can not forget the incinerators

2022-05-27 13:33:00, Editorial CNA
SPAK can not forget the incinerators
SPAK

One of the most accused concessions in these 30 years of democracy, also called the affair of the century, is the concession of three incinerators.

It all starts in 2014, with the coming to power of Rilindja, where for two years three concession contracts were signed , 22 million euros in Elbasan, 28 million euros in Fier and 128 million euros in Tirana.

SPAK can not forget the incinerators

But, in real figures, according to expert estimates, Albanian taxpayers are expected to cost up to 600 million euros.

CNA.al ka publikuar dokumente dhe investigime të plota në lidhje me tre inceneratorët, ku bëhet fjalë për një seri kompanish në ortakëri me njëra-tjetrën, deri edhe kompani të regjistruara në parajsa fiskale.

Çështja e inceneratorëve tashmë është në duart e drejtësisë. SPAK-u ka hetuar inceneratorin e Tiranës, dhe atë të Fierit, si dhe ka vënë në pranga ish-ministrin e Mjedisit, Lefter Koka, si dhe ish-Sekretarin e Përgjithshëm të këtij institucioni, Alqi Bllako.

Por, ende nuk është hapur dosja e inceneratorit të Tiranës, ku dhe zullumi duket të jetë më i madh.

SPAK-u përtej punës së kryer po tenton që kokën e hetimit ta ketë Lefter Kokën, kur në fakt ky është vetëm një hetim i cunguar dhe mbrojtje për zyrtarët e tjerë të përfshirë në aferë.

SPAK can not forget the incinerators

Lefter Koka nuk është “koka”, dhe SPAK-u nuk mund të harrojë aferën e inceneratorëve. Por, duhet t'u shkojë hetimeve deri në fund, dhe të dalë para drejtësisë, çdo person përgjegjës, qofshin edhe në godinën e Kryeministrisë.

SPAK-u duhet të hetojë vendimin e një dite në Kryeministri, ku për 24 orë, me një shpejtësi të rrufeshme, u mblodhën 14 mendime ministrish.

Për më tepër për ata që e njohin ligjin dhe si funksionon ekzekutivi, personi përgjegjës që mbledh dokumentacionin dhe i kalon ato në mbledhjen e Qeverisë, është Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë. Dhe ky është Engjëll Agaçi.

Fakti është se ende nuk është hetuar Engjëll Agaçi apo piramida tjetër përgjegjëse për këtë aferë korruptive.

Lefter Koka and Alqi Bllako will face justice in connection with the violations of the law they have committed, during the exercise of duty.

Whereas Engjëll Agaçi must show what happened in the building of the Prime Ministry./ CNA.al

Lajmet e fundit nga