LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Zhvillimi i Tiranës është në duar të rrezikshme”/ Tabaku: Paratë e pista po pastrohen në ndërtim

28 Maj 2021, 18:46, Politikë CNA

Deputetja e zgjedhur e PD Jorida Tabaku ka folur mbi rritjen alarmante të sektorit të ndërtimit gjatë pandemisë në Tiranë.

Në një intervistë për Syri Tv, Tabaku deklaroi se në këtë sektor po pastrohen paratë, ndërsa shtoi se zhvillimi i kryeqytetit ka rënë në duar të rrezikshme.

?Ndërtimet në Tiranë nuk janë një fenomen i ri. Çdo katër muaj po dëgjojmë rritje të ndërtimeve me 30 përqind. Një e treta rritje u bë në tre vite me radhë, ku PD denoncoi se ndërtimi ishte një sektor ku po pastroheshin para,  Banka e Shqipërisë e konfirmoi se financimi i ndërtimit po vinte nga burime alternative, dhe nuk justifikohej nga sistemi bankar. Bëmë xhiron e botës në raporte ndërkombëtare që ndërtimi po përdorej për pastrimin e parave.

Kjo u shoqërua edhe me faktin se Shqipëria u përfshi në listën gri të manivalit për pastrimin e parave, dy faktorë shumë shqetësues edhe për Bakën e Shqipërisë, apo institucionet e pavarura që kanë ngeluar akoma pa u kapur. Nderimi është duke u përdorur masivisht për pastrimin e parave.

Mos të harrojmë se vjet u prish Teatri Kombëtar në mes të pandemisë, gjithashtu edhe shkolla ?Sami Frashëri? u prish gjatë pandemisë. Zhvilimi i Tiranës ka rënë në duar të rrezikshme që po e çojnë në drejtim të rrezikshëm, jo vetëm po zhduk identitetin e Tiranës, jo vetëm po zapton çdo truall publik të mbetur, çdo pronë private e kthejnë në pronë publike dhe duke i shpronësuar pa të drejtë?, tha Tabaku./CNA.al

Lajmet e fundit nga