LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vranësira, shtrëngata dhe breshër/ Parashikimi i motit për sot dhe nesër

22 Prill 2023, 07:59, Sociale CNA
Vranësira, shtrëngata dhe breshër/ Parashikimi i motit për
Foto ilustruese

Për javën që presim përpara, ashtu si ditët e fundit të kësaj jave, vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqëndrueshme.

Në këtë mënyrë, për ditën e shtunë moti parashikohet fillimisht i kthjellët dhe prej orëve të mesditës dhe kryesisht ato të pasdites me shtim vranësirash mesatare deri të dendura. Përgjatë ultësirës perëndimore, vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të dobëta dhe të izoluara.

Në relievet kodrinore dhe sidomos ato malore reshjet e shiut pritet të jenë me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave dhe stuhive, shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Për ditën e Diel, moti parashikohet kryesisht i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit, si dhe alternime vranësirash kalimtare.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, në relievet malore në lindje, në orët e mesditës dhe pasdites do të ketë shtim vranësirash deri të dendura, shoqëruar me reshje shiu të dobëta. Në relievet e larta malore të vendit këto reshje pritet të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive afatshkurtra./ CNA.al

Vranësira, shtrëngata dhe breshër/ Parashikimi i motit për

Vranësira, shtrëngata dhe breshër/ Parashikimi i motit për

Lajmet e fundit nga