LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Musk: Vajza ime më urren dhe është komuniste

2023-11-27 11:59:00, Lifestyle CNA
Musk: Vajza ime më urren dhe është komuniste
Elon Musk

Thuhet se paratë nuk sjellin lumturi dhe marrëdhënia e ndërlikuar e Musk me vajzën e tij transgjinore e rikonfirmon thënien.

Ai mund të jetë një nga fytyrat më të spikatura në planet, por sukseset e tij të mëdha në sektorin e biznesit nuk kombinohen me një jetë të qetë familjare.

Ndodh e kundërta, pasi marrëdhëniet e tij kanë qenë gjithmonë problematike. Dhe tani del në sipërfaqe një tjetër situatë e vështirë, lidhur me marrëdhënien e tij me vajzën transseksuale.

Marrëdhënia e Elon Musk me vajzën e tij ka qenë një burim trazirash të konsiderueshme emocionale për miliarderin, sipas biografit të tij, Ëalter Isaacson.

Në një fragment të fundit nga biografia e ardhshme e Isaacson për Musk , botuar në The Ëall Street Journal, zbulohet se shqetësimi i Musk me atë që ai e percepton si "kultura e zgjimit" është pjesërisht e rrënjosur në marrëdhënien me fëmijën e tij më të madh.

Biografi vuri në dukje se Musk u lëndua thellë kur vajza e tij transgjinore, e cila quhet ligjërisht Vivian Jenna Ëilson, por duket se po përdor emrin e saj të dytë, Jenna, vendosi të ndërpresë komunikimin me të.

Çuditërisht, Musk mësoi për transformimin e saj vetëm nga një palë e tretë, siç detajohet në citimin e Isaacson.

Një mesazh dërguar gruas së vëllait të Elonit , siç shkruhej në biografi, thoshte: “Përshëndetje, unë jam transgjinore dhe tani quhem Jenna. Mos i thuaj babait tim."

Isaacson shpjegon se ndërsa Musk fillimisht pranoi tranzicionin e saj, ai u lëndua thellë kur ajo vendosi të ndërpresë lidhjet me të.

Musk humbi djalin e tij në vitin 2002, një përvojë shkatërruese që ai ndau me gruan e tij të atëhershme, Justine Wilson , kur zbuluan se foshnja e tyre nuk po merrte frymë.

Isaacson gjithashtu raporton se Musk ia atribuoi shkëputjen mes tij dhe vajzës së tij ndjekjes së saj në Crossroads, një shkollë private në Los Anxhelos.

Musk ka bërë deklarata të ngjashme në publik në të kaluarën, duke përfshirë një deklaratë për Financial Times vitin e kaluar, në të cilën ai pretendonte se vajza e tij ishte tjetërsuar nga ai për shkak të "komunizmit total" që mësohej në shkolla.

Sipas rrëfimit të autorit në librin e tij, Musk fillimisht kishte një ndjenjë optimizmi të përgjithshëm kur mësoi për herë të parë vendimin e djalit të tij për t'u distancuar.

Megjithatë, situata mori një kthesë dramatike kur Vivian filloi të përqafonte ideologjitë jashtëzakonisht ekstreme marksiste dhe deklaroi në mënyrë eksplicite synimin e saj për të shkëputur të gjitha lidhjet me të atin, siç detajohet nga Isaacson.

Musk i zbuloi autorit: "Ajo e kapërceu socializmin dhe përqafoi komunizmin, duke besuar se kushdo që zotëron pasuri është në thelb i keq . " Autori miliarder ia atribuon drejtpërdrejt këtë ndryshim në besimet e vajzës së tij pjesëmarrjes së saj në "Crossroads", një shkollë private prestigjioze e vendosur në Santa Monica, ku shkollimi vjetor i kalon 50,000 dollarë.

Në biografinë e tij, Musk tregon se kishte bërë disa përpjekje për t'u pajtuar me vajzën e tij, por ajo vazhdimisht i refuzoi ftesat e tij , duke thënë se nuk dëshironte të kalonte kohë me të.

Gjatë viteve, Musk është përballur me kritika për komentet në lidhje me çështjet transgjinore, duke përfshirë operacionet e konfirmimit të gjinisë për të miturit.

Qëndrimi i tij për këto çështje ka ngjallur reagime , me komente të postuara në rrjetet sociale dhe deklarata publike që kanë shkaktuar reagime.

Në vitin 2020, ai shkroi: "Unë i mbështes plotësisht njerëzit trans, por të gjithë këta përemra janë një makth estetik".

Vivian Jenna Wilson është fëmija më i madh i Musk në mesin e nëntë fëmijëve të tij të njohur./ CNA

Lajmet e fundit nga