LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shërbimi social mban

2023-01-18 22:27:00, Denoncim CNA

Shërbimi social mban

“Stop” shkoi në fshatin Banaj të qytetit Patos me zotin Adriatik Zadeja, i cili tregoi për problemin e vajzës për Kempin. E bija është operuar me probleme në zemër në Verona dhe më pas Adriatiku ka dorëzuar dokumentacionin për Kemp që në Korrik 2022, por nuk ka marrë përgjigje. 

“Tek “Nënë Tereza” na thanë që vajza ka nevojë për një operacion që këtu në Shqipëri nuk mund të bëhet. Kishte problem me një valbul, një venë të bllokuar, kishte probleme dhe me një vrimë. Më pas mblodhëm forcat, i dërgova në Verona dhe nga ajo ditë deri sot nuk kam një përgjigje nëse vajza përfiton ndonjë ndihmë sociale. “Të ardhurat e familjes sime janë unë punoj në një firmë private marr 300 mijë lekë të vjetra. Jemi katër, unë nusja dhe dy fëmijët”, u shpreh denoncuesi.

“Stop” iu drejtua Shërbimit Social në bashkinë Patos dhe specialistja Barie Goxhaj shpjegoi se është bërë komisionimi online nga Tirana, por nga Drejtoria Rajonale e Fierit i thanë që dosja nuk ka ardhur.

Në Drejtorinë Rajonale të Shërbimit Social Fier në fakt problem rezulton se vendimi ka mbërritur nga Tirana që në 1 Dhjetor 2022. Por Fieri nuk e ka hedhur në sistem, duke thënë se ka ngarkesë.

Gazetarja: E keni dosjen e Aleksia Zadeja këtu?

Punonjësja: Po, ka ardhur si dosje.

Punonjësja: Në datën 1 dhjetor.

Gazetarja: Pse nuk ka shkuar në Patos?

Punonjësja: Sepse është procedurë e gjatë skanimi. Kemi shumë dosje të prapambetura për shkak të hakerimit të sistemit.

Gazetarja: Nuk është skanuar akoma?

Punonjësja: Është duke u skanuar aktualisht dosja dhe do vijë ta tërheqë administratorja sociale.

Gazetarja: Për kur pra? Për sa?

Employee: The administrator has the duty to come every week.

Journalist: If the Administrator comes this Friday?

Employee: If you come this Friday, normally, that will take the file.

After solving the problem by the "Stop" journalist, it was clarified that since Kempi has been connected since December 1, 2023, Adriatik will receive the payment of December and January in February for the two months in arrears.

Reporter: Yes! I would not have finished work nor would I have started work. Thank you very much!/tvklan.al

21:36 DENOUNCEMENT

Absurdi në

Olti Buneci denoncoi në “Stop” të njohurin dhe komshiun e ...

Lajmet e fundit nga