LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Elections of new local leaders / Ahmetaj: Government is prepared to face any challenge

2022-06-24 22:25:00, Politikë CNA
Elections of new local leaders / Ahmetaj: Government is prepared to face any
Meeting of the socialist assembly Saranda

In the Extended Socialist Assembly of the Municipality of Saranda in the framework of the meetings for the selection of new local leaders in 61 municipalities of the country, Ahmetaj said that the government is prepared to face any challenge. He did not leave without mentioning the achievements of the majority such as taxes, facing the pandemic and high prices.

Deputy Prime Minister Arben Ahmetaj has promised that the government will always be close to the citizens to hear their concerns.

“Sot që flasim 104 mijë biznese paguajnë zero taksë. Kjo sepse kryeministri vetë ka thënë se biznesin nuk e shohim si lopë për ta mjelë. Ne duhet të jemi krenarë që kemi bërë për vendin dhe qytetarët. Ky vend meriton më shumë, ndaj vëmendja tek reformat është e përditshme. Kjo mazhorancë, kjo qeveri ishte një nga vendet që siguroi vaksinat, e kam parë vetë duke lypur derë më derë…Politikat e qeverisë për të mbështetur qytetarët dhe sipërmarrjen shpëtuan 500 mijë vende pune. Kjo qeveri ka bërë atë që nuk është bërë ndër vite. Në të gjithë botën është rritur çmimi, këtu nuk është rritur për qytetarët dhe biznesin e vogël”, tha Ahmetaj.

Ndër të tjera tha se çdo përfaqësues mazhorance që bezdiset nga qytetarët, nuk është për punë.

"This is the SP and every day of the third term should be serious. We must pass the local elections successfully to give the communities the figures they deserve. "Every representative of this majority who is annoyed by a complaint of a citizen is not for this job", said Ahmetaj. /CNA.al

Lajmet e fundit nga