LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shehaj sheds light on the behind-the-scenes/ News about Ahmetaj, to shift attention from the DASH report

2023-03-21 18:58:00, Politikë CNA
Shehaj sheds light on the behind-the-scenes/ News about Ahmetaj, to shift
Brisida Shehaj, the national coordinator for the fight against corruption in the Freedom Party

The media reported today that former Deputy Prime Minister Arben Ahmetaj is being officially investigated by the Special Prosecutor's Office for three charges, abuse of office, corruption and money laundering.

But although it made noise in the media, this is not new news, as SPAK has confirmed the investigations since November of last year.

For this reason, Brisida Shehaj, the national coordinator for the fight against corruption in the Freedom Party, has viewed the media reporting with suspicion.

Shehaj tha në një intervistë me Sonila Meçon lajmi për Ahmetajn kishte si qëllim zhvendosjen e vëmendjes nga raporti i djeshëm i Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili përmendte pagesat që mediat kanë marrë nga kompanitë e inceneratorëve në dhjetor 2021dhe janar 2022.

“Sot u desh një lajm për të çorientuar lajmin e DASH. Sot u desh një lajm për të thënë që ne kemi bërë punën, ndërkohë kemi tri vite që publikojmë fakte, që kemi rrezikuar jetën. Janë gazetarë investigativë ndërkombëtarë, të cilët kanë kërkuar, po hetojnë, kanë hetuar, kanë bashkëpunuar, bashkëpunojnë, kërkojnë bashkëpunimin tonë, kërkon e gjithë bota, vetëm ne nuk e kërkojmë. DASH arriti dhe i vuri dhe një shifër, 271 milionë dollarë. Në opinionin tim, flas si eksperte janë shumë më shumë se kaq. Kjo pjesa për mua nuk bën lajm”, theksoi ajo./ CNA

Lajmet e fundit nga