LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

DP welcomes Bulgaria / Boçi decision: Veto is not the cause of Albania's stalemate

2022-06-24 16:23:00, Politikë CNA
DP welcomes Bulgaria / Boçi decision: Veto is not the cause of
The deputy chairman of the Democratic Party, Luciano Boçi

The Democratic Party has welcomed the Bulgarian parliament, which voted in favor of lifting the VETO against Northern Macedonia, under the terms of the French Presidency proposal.

On behalf of the Democratic Party and its parliamentary group, Vice President Luciano Boci said he believed that the Bulgarian veto was not the reason for not opening negotiations, but a number of other reasons.

In a press statement, Boçi listed the 4 reasons he thinks have blocked Albania's EU integration.

“Ky është një hap i parë kyç në zhbllokimin e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së veriut në Bashkimin Europian. Ritheksojmë faljen, që i kërkoi sot Kryetari i Partisë Demokratike kombit bullgar, për gjuhën prej fyesi serial të kryeministrit Rama.

Duke shtuar këtu se, heqja e vetos do ta rifusë procesin e integrimit në shinat e vërteta, ato të meritokracisë. Partia Demokratike beson se nuk është vetoja bullgare arsyeja e moshapjes së negociatave, por një radhë shkaqesh të tjera:

Ndër to:

-Shpopullimi masiv i vendit, që ka derdhur në dyert e Europës më shumë shqiptarë se sa banorë të zonave të luftës në Afrikë dhe Lindje të Mesme; 

-Korrupsioni me shokët ministra dhe shokët e ministrave, një pjesë në kërkim kombëtar e ndërkombëtar;

-Përfshirja në vjedhje të pasurive publike, në trafik droge, dhe dhënia e statusit të investitorit strategjik të familjarëve të ministrave.

-Njolla e zgjedhjeve të manipuluara, që e kemi parë në kaq shumë përgjime e raporte.

-Kur thotë se Europa është më e sëmurë se Putini, ne i kujtojmë zotërisë në fjalë se Shqipëria, nën keqqeverisjen e tij, është kthyer në të ‘sëmurën e Europës’”, theksoi nënkryetari i PD-së./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga