LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Borisov's party saved the face of Bulgaria and the EU" / Rama: Now you must act quickly

2022-06-24 14:12:00, Politikë CNA
"Borisov's party saved the face of Bulgaria and the EU" / Rama:
Prime Minister Edi Rama

Prime Minister Edi Rama reacted after the vote in the Bulgarian Parliament, a decision that paved the way for lifting the veto on Northern Macedonia.

In a post on social media, Rama writes that the Bulgarian parliament saved the face of Bulgaria and the EU.

Rama also conveys strong messages, while writing that "Now the EU must act quickly."

“Sapo mora një telefonatë nga @Boyko Borissov. Nuk mund ta falënderoja sa duhet për mendimin e tij të mirë që më thirri, por mund ta falënderoja për rolin e tij përcaktues në heqjen e VETO-s në parlament! Mik i vërtetë, lider i vërtetë. Partia e tij GERB dhe të tjerët shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së! Tani BE duhet të veprojë shpejt!”-shkruan Rama./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga