LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"We are not slow, but the EU" / Rama: Albania's integration process, as a pill against depression

2022-06-24 21:23:00, Politikë CNA
"We are not slow, but the EU" / Rama: Albania's integration
Prime Minister Edi Rama

Albania and Northern Macedonia received the "red light" again yesterday at the EU Summit held in Brussels.

Prime Minister Edi Rama gave an interview to France24, where he spoke about this situation.

The Prime Minister has described Albania's long journey since receiving the status of EU candidate country as a pill against depression. Rama stressed that Albania is not slow with progress, but the EU has slowed down a lot towards its future.

Media franceze shkruan se Rama është bërë gjithnjë e më i frustruar nga mungesa e progresit për procesin e anëtarësimit të vendit të tij në BE: fillimisht duke kërcënuar se nuk do të vinte në takim, më pas duke njoftuar më pas se procesi po “rrëmbehej” nga vetoja bullgare mbi procesin e pranimit të vendit të tij dhe Maqedonisë së Veriut.

Shqipëria ka statusin e kandidatit për në BE që nga viti 2014. Kryeministri tha se “nuk është se Shqipëria ka bërë progres të ngadaltë drejt BE-së, por se BE-ja është ngadalësuar shumë drejt së ardhmes së saj”; megjithatë ai thotë se nuk është më “i frustruar”, por më tepër i trishtuar nga dështimi i BE-së për të “përmbushur premtimin e dhënë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut”.

Rama went on to describe EU candidate status as "a kind of anti-depressant pill to boost the morale of countries", but said he felt "right to recognize Ukrainians as a nation doing a lot for us, how they prevent the advancement of the most frightening counter-reform in the world that Putin wants to decide ", reports France24./ CNA.al

Lajmet e fundit nga