LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

NATO's attack on Serbian forces in Kosovo/ Berisha: Decisive role in the independence of the state

2023-03-24 18:50:00, Politikë CNA

NATO's attack on Serbian forces in Kosovo/ Berisha: Decisive role in the

The head of the Democratic Party, Sali Berisha, has remembered the 24th anniversary of the NATO attack on Serbian forces in Kosovo.

Through a post on social networks, Berisha writes that this intervention had a decisive role in the independence of Kosovo.

"Të dashur miq , 24 vite më parë, me 24 mars 1999 Aleanca e Atlantikut të Veriut në një vendim historik unanim e udhëhequr nga SHBA dhe presidenti Bill Klinton, ndërmori ofensivën e saj ajrore më të madhe pas luftës së dytë botërore, ofensivën e parë në historinë e saj në mbrojtje të lirive dhe të drejtave njerëzore të 2 milion shqiptarëve në Kosovë që përjetonin genocidin dhe barbaritë që hordhite pushtuese të kasapit të Ballkanit Sllobodan Millosheviç ushtronin ndaj tyre. Ndërhyrja shpëtimtare e NATO-s kundër Beogradit krahas luftës çlirimtare të UÇK pati rol vendimtar për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Ndaj shqiptarët i mbeten mirënjohës përjetë NATO-s, SHBA dhe vendeve të tjera anëtare për rolin e tyre çlirimtar për shqiptarët në Kosovë dhe vendosjen e paqes në Ballkan.

May God bless NATO, its member countries and its armies", writes Berisha./ CNA

14:30 POLITICS

PD, çon

Partia Demokratike ka dërguar një kallëzim në SPAK, për ap...

Lajmet e fundit nga