LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Xhaçka case "apple of discord" / Debate in the Council of Mandates, SP in defense of the Minister

2022-06-24 11:35:00, Politikë CNA

Xhaçka case "apple of discord" / Debate in the Council of

Today's meeting of the Council of Mandates, where the request of the Democratic Party for the lifting of the immunity of the deputy Olta Xhaçka was discussed, was accompanied by debates.

MP Alibeaj accused the representatives of the majority of making theater, while emphasizing that the meeting could not be postponed.

A është teatër apo jo, këtë e the ti. Ti mund ta quash teatër. Ne kemi paraqitur një kërkesë, me prova dhe fakte, Sot jemi të përgatitur për ta diskutuar, shqyrtuar, nëse do përdor gjuhën e rregullores dhe ligjit. Ky është seriozitet. Joseriozitet është kërkesa juaj; ta shtyjmë! E pse ta shtyjmë? Se s’keni pasur kohë ta lexoni”-deklaroi Alibeaj.

Më tej, ai deklaroi se i fundit organ që vë “vulën” është Gjykata Kusshtetuese.

“Unë nuk thashë që të vijë zonja. është drejta e saj, do të vijë, s’do të vijë, të mbrohet apo jo, është e drejta e saj. E them këtë për hir të seriozitetit. I fundit organ që vendos, e ndan shapin nga sheqeri, është Gjykata Kushtetuese. Por ky këshill sot pas këtij hapi, s’do të duhet të lëmë gjë, deri sa të vejë të gjykata kushtetuese. Dëgjova se zoti Balla tha; duhet të ndërpritet? Po pse të ndërpritet? S’ka vendimmarrje. Për respekt të pozitës së secilit deputet, të ecim sot me diskutimin dhe ta diskutojmë në mbledhjen e radhës.”,-tha Alibeaj.

Por, duket se PS-ja kërkon të marrë në mbrojtje ministren.

Pas fjalës së Alibeajt, ka reaguar socialistja Ermonela Felaj, e cila tha se duhet kohë për deputetet e PS-së.

"We made an objective and serious request. I do not think this document was drafted in a single minute. We are not asking to take a look at them, as we all know how to read. We do not want to do the singing class they do in second grade. Log in to the TIMS system and some colleagues have been abroad. It takes time to discuss that element. This time we are looking. We do not comment on your reasons "- said Felaj.

Lajmet e fundit nga