LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Berisha mocks Rama's candidates for "May 14"/ "They were appointed with a sledgehammer, and with irons in their hands"

2023-03-26 19:37:00, Politikë CNA

Berisha mocks Rama's candidates for "May 14"/ "They were

The head of the Democratic party, Sali Berisha, ridiculed the candidates for mayor of the prime minister, Edi Rama, on May 14.

Berisha cast doubt on Rama's meeting to determine the candidates for the local elections, stating that the process was completely non-transparent and mafia-like. 

In the meeting held with the citizens of Berat for the presentation of the DP candidate Zija Ismaili, the chief democrat emphasized that the candidates of Rama were appointed by force and in some other areas with irons in their hands.

 

"Krahasoni pak me kandidatët rivalë. Dolën mbrëmë pas orës 1 të natës nga shpella e rilindjes. Diku, diku u emëruan me dajak, në zona të tjera me hekura në duar. Ky ishte procesi i emërimeve në partinë shtet, ky ishte procesi, ky është procesi më mafioz, më antidemokratik, më jotransparent në historinë e Shqipërisë.

Kjo është një kopje e shëmtuar e emërimeve që bënte dikur Enver Hoxha, me byronë e tij politike. Ervin Dema është një klonim i kësaj kopje dhe unë e pyes këtu; Ervin cilët qytetarë të Beratit janë pyetur për rikandidimin tënd.

Ervin se ti ke ardhur këtu nga bota akademike; çfarë të shtyu ty të injorosh të gjitha formimin akademik dhe të të bëhesh protagonist i mafies më të rrezikshme shtetërore të Europës. Si mund të rivalizosh ti, me një kandidat si doktor Zijai, që ka muaj që është zgjedhur, propozuar, që është votuar nga qytetarët, nga demokratët dhe mbështetësit e PD-së në Berat.

Të krahasosh këto dy kandidatura është si të krahasosh terrin, errësirën, me dritën, me ndriçimin.

Unë ju jap fjalën ju se, votimi juaj në 14 maj për doktor Zijain do të shndërrohet në një shërbim të madh për të gjithë qytetarët e Beratit. Alda tek hapi këtë takim tha se, ai që lind në Berat është me fat. Nuk ka fat më të madh se sa të jesh banor i këtij qyteti dhe këtij rrethi.

A few days ago I was reading, one of the 50 most magical places on the planet, around the world, was Berat. Imagine what pride this is for every resident, Albanian, and I guarantee you that Dr. Zijai respects it completely and will make Berat, as it deserves, the city of the most beautiful dreams of our young people, of your children. says Berisha./ CNA

Lajmet e fundit nga