LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Are you incompetent or arrogant?"/ Tabaku does not hold back against Ibrahimaj: Copy paste like Rama

2023-03-30 12:23:00, Politikë CNA
"Are you incompetent or arrogant?"/ Tabaku does not hold back against
Deputy Jorida Tabaku

Deputy Jorida Tabaku responded with harsh tones to Minister Delina Ibrahimaj.

Tabaku expressed that she was surprised how Ibrahimaj talks about reconstruction and funds through photos and figures, calling him incompetent and arrogant.

 “Shpresoj të ketë qenë lapsus, po ministrja është kaq largpamëse sa parashikon shumë fatkeqësi. Ministrat janë të pazgjedhur dhe flasin me arrogancë, të gjithë copy paste me kryeministrin. Kur pret të të flasë me shifra, Ministrja flet me fotografi. Si mundet dikush që mban përgjegjësinë për buxhetin e shtetit tregon fotografi, tregon piktura. Arroganca është fatkeqësi. Dhe kjo ka ndodhur procesi i rindërtimit. Teksa fliste, mua më vinin mesazhe nga qytetarë që thonë se s’kanë marrë asgjë nga fondi i rindërtimit se nuk kanë qenë me PS. Unë e pyes sa ka kushtuar ajo më thotë i kemi çuar në hotele? Po kë të pyes unë? Kush mban përgjegjësi?

Do you have any connection with those companies or the former deputy prime minister, did you use the disaster for business. Are you incompetent or arrogant, I do not know? The minister does her work from scratch, but the parliamentary group has calculated and analyzed everything on the actual budget. We should have been responsible before justice. The same thing happened with the incinerators and they closed their eyes. The emergency today is being used as an excuse for business and crisis. These officials must be held accountable", said Tabaku./ CNA.al

Lajmet e fundit nga