LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Russia-Iran/Alliance of autocracies

2022-10-21 08:19:00, Opinione Gianni Vernetti

Russia-Iran/Alliance of autocracies

We are currently seeing an important innovation, which risks radically changing the characteristics of the conflict that has been going on for several months in Ukraine: the renewal of the alliance between Russia and Iran, and the involvement of Tehran in the conflict between Kiev and Moscow.

Indeed, strategic cooperation between Russia and Iran is nothing new. Since both countries, which today are subject to very harsh international sanctions, have been experimenting for some time with advanced forms of bilateral cooperation in the economic, political and military fields.

Ekspertët rusë kanë bashkëpunuar gjithmonë në lidhje me programin bërthamor iranian, duke filluar që me projektin strategjik të Bushehrit. Po ashtu, Rusia ka injoruar gjithmonë çdo lloj forme të embargos së vendosur nga ana e Perëndimit kundër Teheranit.

Vetëm në korrik të këtij viti, gjatë vizitës së presidentit rus Vladimir Putin në Teheran, të dyja vendet nënshkruan midis tyre një marrëveshje historike me vlerë 40 miliardë dollarë, që do të zbatohet nga Kompania Kombëtare e Naftës Iraniane dhe ajo ruse e gazit natyror, Gazprom.

Pakti në fjalë parashikon investime të shumta ruse në fushën e madhe të gazit në Parsin Verore, si dhe në 6 fusha të tjera naftëmbajtëse. Por në Teheran, presidentët Vladimir Putin dhe Ebrahim Raisi nuk diskutuan vetëm për naftën dhe gazin.

Sulmet e dronëve-kamikazëve, që ditët e fundit po shkaktojnë dhjetëra viktima në radhët e civilë të pafajshëm në mbarë Ukrainën, dhe që synojnë kryesisht ta terrorizojnë popullsinë ukrainase, nëpërmjet sulmeve pa asnjë dallim mbi godina banimi dhe termocentrale, janë një nga efektet konkrete të një marrëveshjeje shumë më të gjerë.

Ajo që po shohim nuk është vetëm forcimi i bashkëpunimit midis petro-diktaturave të Rusisë dhe Iranit, por lindja e një boshti politik dhe ushtarak, që është në fakt një rivalitet i drejtpërdrejtë ndaj Evropës, Perëndimit, dhe ndaj komunitetit të demokracive.

Dhe nëse deri dje ky bashkëpunim ushtarak kishte si fushëveprim ekskluziv rajonin e Lindjes e Mesme, me fushatën e gjatë ushtarake në Siri, ku ushtria ruse, milicitë e Hezbollahut dhe forcat speciale të Teheranit e shpëtuan regjimin e Bashar Al-Asadit, duke shkaktuar mbi gjysmë milioni civilë të vrarë dhe një vend tërësisht të shkatërruar, sot jemi dëshmitarë të përdorimit për herë të parë të armëve të Gardianëve të Revolucionit në truallin evropian përkrah trupave të Moskës.

Natyrisht për Teheranin ky është një ndryshim shumë i rëndësishëm. Dhe jo vetëm për kontrastin me Izraelin dhe monarkitë sunite në Gjirin Persik, por për gatishmërinë e tij të shprehur  për të qenë krahu i armatosur i një aleance të re të mundshme midis autokracive.

Kuadrin e plotësojnë raketat e Koresë së Veriut që kalojnë mbi Japoni, dhe aleanca e pakufishme midis Moskës dhe Pekinit. Nëse, siç pohojnë burime të ndryshme të inteligjencës, përdorimi i dronëve iranianë në Ukrainë u shoqërua edhe nga raketat balistike Fateh-110 dhe Zolfafhar, përkatësisht me rreze veprimi 300 dhe 700 kilometra, atëherë tabloja do të ndryshonte akoma më tej, dhe mjerisht për më keq.

Këtë gjë e ka vënë e tashmë Izraeli, që po e braktis neutralitetin e tij fillestar për konfliktinnë Ukrainë, siç deklaroi dje edhe Nashman Shai, Ministër i Diasporës në qeverinë e Jeruzalemit:”Nuk ka më asnjë dyshim se në cilën anë duhet të jetë Izraeli në këtë konflikt. Ai duhet të bashkohet me vendet e NATO-s në ofrimin e mbështetjes ushtarake për Ukrainën”.

But the new challenge of the alliance of autocracies cannot leave the community of democracies indifferent, which today is being asked by Kiev to "close the airspace" of Ukraine. The international coalition of 50 countries, which a few days ago gathered in Brussels to coordinate military aid to Ukraine, must equip the Ukrainian army with an advanced missile defense system.

He must be able to better protect the civilian population, and then guarantee a quality step in terms of supplies for the war, to enable Ukraine to end the conflict and restore international legality, which was violated brutally from Moscow on February 24 of this year.

Translated and adapted by CNA.al

20:01 Opinione Lutfi Dervishi

Kiko: Resign!

The news that the Minister of the Interior had resigne...

13:55 Opinione Lorenc Vangjeli

Dilema tunduese/

Nga Lorenc Vangjeli Nuk ka shumë për të zgjedhur! Nuk ekz...

10:58 Opinione Ermal Mulosmani

Edi Rama and Kosovo

This yesterday's incident between Rama and Albin Kurti fin...

Lajmet e fundit nga