LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Recipe for Rama's arrogance

2022-11-17 20:07:00, Opinione Hysni Gurra
Recipe for Rama's arrogance
Illustrative photo

Divjaka, Rinasi, Kukësi and the students

What unites these protests?

Government retreat in the face of force.

When the installation of the beam started in Kukës, you all remember the arrogance with which Rama started the initiative. Disdainful, arrogant, determined. When the Kukesians came out with hooves on Kombi street and burned the beam, you still remember Rama's appearance at the press conference, yellow wax, with a trembling voice.

E njëjta gjë ndodhi me banorët e Rinasit. E nisi, e bllokoi rrugën dhe filloi qarkullimi me një sens në rrugën e Rinasit duke shpërfillur kundërshtitë. Kur banorët dolën në protestë njëjtë si kuksianët. U tërhoqen, qarkullimi u rikthye siç ishte. Si pula që fshihen pas mullarit të bykut kur afrohet skifteri.

Protesta e studentëve dhe ajo për vrasjen e Klodian Rashës ishin gjithashtu dy nga protestat rinore më të forta që kanë ndodhur këto vite. Në fillim bënte indiferentin, më pas u detyrua të lëshojë cicërima si zog i trembur nga twitteri: “kur do flasim, kur do ulemi…”. Ndërsa në rastin e Rashës u detyrua të largojë ministrin e brendshëm nga detyra.

E njëjta gjë u pa sot me banorët e Divjakës. Ata duket se janë të vendosur për një protestë të fortë, tonet e qeverisë tregojnë fillimin e zmbrapsjes.

What should happen in Durrës for the Port? Same thing. After this prime minister and this government have shown that at first they are arrogant and strong, but when they are faced with a problem, they pull back with their tails in the saddle.

When he asks Rama about the last protest, he says, "I don't know how many there were, I don't care how many there were, let them come out whenever they want, etc."

But the aforementioned cases show how he and his government get along.

So, it is better not to know, when it falls on your nose, it becomes like a cuckoo bird.

11:20 Opinione Luçiano Boçi

Erdhi dita!

Dita e shumëpritur erdhi! Është ditë shprese e jete. Ditë ...

Lajmet e fundit nga