LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Why Luciano Boçi gives another dimension to local elections

2022-11-14 11:40:00, Opinione Endri Xhafo

Why Luciano Boçi gives another dimension to local elections

Luciano Boçi is one of the most prominent members of Parliament. He is someone that even his opponents respect for his citizenship. But there is also someone who, within education, also tempers the political nerve and parliamentary oratory.

A teacher by profession, he has always been respected by his students. In short, he is someone you cannot speak badly about either as a person or as a politician. His alignment with "Foltor" and Berisha almost a year ago, turned him into a political figure sought after by television, at a time when the number of "media" MPs was leaning towards Basha's supporters.

Ky vizibilitet mediatik e shndërroi brenda një kohe të shkurtër në një figurë politike kombëtare, përtej thjesht njohësve dhe mbështetësve të PD-së. Pozicioni i tij si nënkryetar grupi (qysh në kohë të Bashës) dhe nënkryetar i PD-së pas "Rithemelimit", e bëjnë atë sot një bashkëpunëtor të vyer të Berishës.

Ndaj njoftimi se numri 2 i partisë, do të marrë pjesë në "primaret" e Elbasanit, mund të ngjajë në vështrim të parë se dobëson pikërisht Berishën. Por e kundërta është e vërtetë!

Nëse nënkryetari i Partisë dhe i grupit parlamentar vendos të lërë mandatin e deputetit për të drejtuar një bashki, mesazhi që ai dhe partia përçojnë është se PD e ka marrë shumë seriozisht këtë garë. Emrat që kanë dalë deri tani për bashkitë e tjera, sado të rëndësishëm të jenë, nuk kanë aq shumë për të humbur nga zgjedhjet lokale sa Luçiano Boçi.

Vërtet Belind Këlliçi mund të lërë mandatin e deputetit nëse fiton kandidimin për Tiranën, vërtet Igli Cara është një kandidaturë potencialisht fituese në Durrës, por për shkak të pozicionit aktual në parti, asnjëri prej tyre nuk mund të krahasohet me Luçianon Boçin.

Pse? Sepse nëse Luçiano Boçi humb përballë kandidatit socialist, humbja do të ketë jo vetëm karakter vetjak, por do të "njollosë" në radhë të parë partinë, vetë Berishën dhe gjithë betejën e deritanishme të "Rithemelimit" përballë socialistëve, por edhe përballë fraksionit të PD-së. Ndaj beteja për Elbsanin, në mos qoftë për jetë a vdekje, është absolutisht më interesantja deri tani.

Luciano Boçi has finished his "primaries". In the last parliamentary elections, he was the most voted opposition candidate in Elbasan and the only opposition candidate who broke the tie (11,076 votes), with about 2.8 times more votes than the then general secretary Gazment Bardhi (3,999), with almost double of Lefter Gështenja's votes (5023) and much more than the second most voted in Elbasan, Dash Sula (7533).

So if Alibeaj's group decides to run with someone else in Elbasan, - even if they find someone with the popularity and stature of Luciano Boci, - now that his name is out, any other name after that would be political suicide for the opposition. . If the entire opposition, without exception, lines up alongside Boç, Elbasan has a real chance to wear all blue./CNA.al

11:20 Opinione Luçiano Boçi

Erdhi dita!

Dita e shumëpritur erdhi! Është ditë shprese e jete. Ditë ...

Lajmet e fundit nga