LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The protest that could not be returned on January 21, 2011

2022-11-13 16:50:00, Opinione Ilir Levonja
The protest that could not be returned on January 21, 2011
Photo from last night's opposition protest

We Albanians are strange. We have the questionnaire template. This is also the case late last night after the protest. Here they used to turn off the lights. Here they asked, what do you say, are there more people tonight, or in July? Although I am convinced that playing with the lights was a low provocation strategy to light the fuse. Then you go and listen to the patronageists, the re-indo-communists, this is the "criminal", this is how he kills in the middle of Tirana, this is how he kills for power. And they threw the headlines, Why was there no violence? Why didn't the Prime Minister's Office burn down? Why didn't they remove Rama? This is how they will come to power?

E kemi etalon krahasimin në çdo fushë. Vdesim për konkluzionin sipëror. Nga ana tjetër vështron edhe ca tituj bajatë, protestë e përgjysmuar. Jo, jo ore jo, Nuk ishte e përgjysmuar, ishte dopio. Dhe vërtetë ashtu si duhej. Dhe dhëntë Zoti e bëjnë javë më javë e deri ditë më ditë në vijim.

Nga ana tjetër protesta e djeshme rivulosi dhe atë se kujt i përketë PD-ja, mandateve apo demokratëve, deputetëve apo demokratëve? Kërkush ka të drejtë të mbushi sheshin. Kjo është një e vërtetë edhe për ata. Madje pa Ilir Metën. Pasi shumë prej tyre i shqetëson kjo aleancë. Megjithëse deri dje nuk i shqetësonte aspak kur në krahë të Bashës qëndronte gruaja e Ilir Metës.

E gjitha kjo frymë vjen pas një indinjate sociale të shqiptarëve karshi Mbretërisë së Bashkuar. Ku duhet thënë se Rama dhe propaganda e tij ia arriti qëllimit. Shqiptarët dolën në protestë madje deri në Londër. Fajin e ka Anglia që nuk na pranon, që nuk na strehon gomonet me emigrantë, jo qeveria shqiptare. Dhe ta mendosh që brenda Shqipërisë ky kryeministër, bullizon shqiptarët si të pa aftë, jo të arsimuar, jo të profesionalizuar, ikin e punojnë tokat e Greqisë dhe lënë të tyret djerrë.

Nga ana tjetër bullizon Anglinë pse nuk pranon gomonet me shqiptarë. Bullizon një shtetare të Mbretërisë që foli për një shqetësim real bash në Kuvendin e vendit të saj. Dhe ne, në vend që të skuqemi, pushtohemi nga ndjenja bajate të gjoja naciolizmit dhe shqiptarisë sa në një kor masiv denigrojmë Anglinë.

Po e vërtetë është, kemi kapur tregun e bimëve narkotike, shtëpitë e barit, paratë e pista. Dhe duam apo nuk duam, kemi eklipsuar çdo vlerë sociale të shqiptarit punëtor e të ndërshëm. Dhe nderi nuk mbrohet me pordhët e Ramës, por me mëshirëmin kristian ku na japin punë, para dhe të drejta ligjore. Detaje të stërmunguara në vendin amë. Aq sa boshllëkun katastrofik të të drejtave dhe lirive të individit, duam ta mbulojmë me bullizmin ramist.

In short, the host countries, where we live, work, raise and educate children, are not to blame, but those who drove us out and are driving us out day by day. They are the same ones who stifled the fact of the violence of the protest of January 21, 2011, although they themselves caused the social and state conflict. And today, these are the same ones who, after tearing up the phones, who have sweated the beds, from the fact that they failed to turn November 12, 2022, into January 21, 2011. So, in a continuous social conflict where only their power is not affected.

11:20 Opinione Luçiano Boçi

Erdhi dita!

Dita e shumëpritur erdhi! Është ditë shprese e jete. Ditë ...

Lajmet e fundit nga