LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Between Mr. Edit and Ina: Culture, science and education in the Albanian desert

2022-10-11 12:55:00, Opinione Artan Fuga

Between Mr. Edit and Ina: Culture, science and education in the Albanian desert

On the occasion of the 50th anniversary of the Academy of Sciences, although they asked me in the media for my opinion, you know, critical, towards its orientation the day before yesterday, yesterday and today, what efforts should be made today or tomorrow to change it, I did not speak !

I didn't say that I don't speak on the date of birth or death of people I have criticisms of! When they have a birthday, I don't say to them on that day "Spoils!", it's not the case at all and it's not ethical either. In death, they have finished work, so it is not worthy!

But where does Ina leave you!

Meqë nuk isha dot në aktivitetin jubilar akademik kur foli zoti Rama, mësova nga media që pikat themelore në komunikimin e tij ishte se sipas tij ishte shumë domethënëse që kryetari i akademisë së sotme nuk është rastësi që ka qenë një njeri i akademisë së dikurshme të periudhës totalitare. Pak a shumë një njeri i tillë mund ta bënte këtë që ndodh sot, sepse sipas tij ai na paska qenë i paoksidueshëm, pra si ka qenë është!

Nê rregull, nëse nuk e kundërshtoi kush, as unë nuk e kundërshtoj sepse nuk ka lidhje me mua ky etiketim!

Nuk hyj në këto vlerësime, veçse konstatoj neutralisht se zoti Kryeministër nuk e njeh si duhet historinë e shkencës dhe të Akademisë së saj as në epokën komuniste, as në këta tridhjet vjet. Madje nuk e njeh fare!

Nuk kia ndonjë të keqe! Mësova nga media se ai për të treguar sa i papolitizuar ka qenë profesori i nderuar

Aleks Buda, tregoi se ky i fundit paskësh shkuar te vakia e një profesori tjetër të shquar atëhere që nuk konsiderohej me sy të mirë nga diktatori!!! Nuk e dija se nëpër vakira tregohet shkalla e politizimit! Cfarë parametri i çuditshëm për t-ë vlerëdsuar pavarësinë shkencore të dikujt, që gjithsesi ka nderimin tim! Por hajde, futja kot!

Mirëpo sikur të mos mjaftonte kjo, edhe zonja Ina Zhupa e partisë demokratike dje boton një qendrim zyrtar, ku i hyn me themel, i bën qilizëm, jo më kryetarit të akademisë, jo akademisë, por edhe të gjithë atyre që në punë të vet merren me sa munden me kërkim shkencor, dhe i konsideron të gjithë si gati mumje, kufoma, për azil, ish politikanë që gjejnë strehë, aty, me një fjalë me epitete që as një rrugaç nuk do t'i kishte përdorur, për të përgojuar të gjithë!

Unë nuk e di se kush nga partia demokratike e ka ngarkuar Ina Zhupën, të pështyjë mbi çdo njeri që merret me shkencë dhe që është edhe antar i akademisë të shkencave! Nëse është ky opozitarizmi i partisë demokratike, ta mbajë me shëndet dhe të shullehet mbi të!

Nëse e dëgjon Inën dhe rri e bën sehir, nuk tregon veçse humbje të ndjeshmërisë politike.

Nëse Ina i kalon ujët nën rrogoz partisë demokratike duke e armiqësuar me njerëzit e shkencës, as kjo nuk është puna ime!

Tre gjëra duhet t'i them Ina Zhupës! E para, mos harrojë se bën pjesë në deputetët e emëruar nga Lulzim Basha dhe që në programin e tyre nuk kishin asgjë, por asgjë fare, po fare, veç budalliqe të shkruara, për rinovimin e shkencës dhe arsimit.

Kot llafe në erë, llogje Kavaje! E dyta, që nuk i takon asaj që nuk besoj se ka shkruar qoftë edhe ndonjë ese të botuar ndonjëherë, t'u tregojë azilet dhe paaftësinë atyre që mirë a keq merren mesa munden me kërkim shkencor! Madje në kushte varfërie!

Aq më pak Ina Zhupa që ende nuk e kam dëgjuar se çfarë kritikash ka ajo për politikat e partisë demokratike, përse njëherë ishte kundër foltores, pastaj kaloi në anën e saj, këto janë krejt punë për të. Mua as më duhen fare!

Unë vetëm di se elektorati i sheh me dyshim ata deputetë që bëjnë pirueta të tillë sepse nuk ka asnjë besim te kësi lloj politikanësh, nëse quhet politikane, gjithmonë. Së fundit, Ina Zhupa ta dijë, sepse edhe ajo nuk e njeh fare, po fare, historinë e opozitarizmit, se ka të paktën nja 15 vjet që partia ku ajo është deputete i ka braktisur si shkencëtarët ashtu edhe pedagogët edhe studentët!

Heshtje varri, llafe në erë, asnjë alternativë! Madje edhe atë Akademinë e Shkencave që pushteti i sotëm e identifikon me kryetarin si mik politik i kryeministrit, farën e kalbëzimit ja hodhi pikërisht partia demokratike. Nuk arriti aspak të gjente modelin e duhur as për universitetet dhe as për shkencën!

Aty u hodh fara e politizimit dhe e dembelizmit, e përdorimit politik! Hipokritët e mashtruan partinë, sikurse ndodh gjithmonë dhe në të gjitha partitë!

Prandaj, Ina Zhupa dhe të tjerë nëse kanë këllqe, përpara se të shajnë në mënyrë rrugaçore antarë të akademisë të shkencave të bëjnë njëherë analizën e gabimeve të formacionit politik ku ata thonë se janë, të propozojnë modelet e duhura, se për të pështyrë të tjerët është e lehtë, por krejt e pahijshme!

Dhe Ina Zhupa e barazon çdo akademik me kryetarin e akademisë, pra pastaj me politikën, me partitë politike, kryetarlliku i intereson, jo agjencia, jo si të ndërtohet kërkimi shkencor si duhet, që rënkon, rënkon, në mediokritet dhe kotësi, në këtë mënyrë, si njëra si tjetri kanë të njëjtin mentalitet.
Sado që nuk është Ina Zhupa që e ka fajin për gjendjen e sotme!

The heavy guilt and indelible sin is the policy in force, the ministers of education who were violently trampled underfoot, the majority deputies who at that time cheated by violating the Constitution, etc. But, it is she and others like her, as a collective political phenomenon, that with this attitude eases the burden of the weight of the government's guilt and prevents the reformation of the education and science system, of the entire Albanian society! /CNA.al

Lajmet e fundit nga