LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kiko deciphers the miracle of satellites!

2022-10-16 17:53:00, Opinione Lutfi Dervishi
Kiko deciphers the miracle of satellites!
Journalist Lutfi Dervishi

The news that the two satellites Albania 1 and Albania 2 were ready to be launched into space caught Kiko Majmun (KM) off guard. 'was assured, he wrote in Telegram to the Iranian hackers with the request to learn more about what practical use the two satellites will have for Albania.

After downloading the material and reading the list Kiko decided to make it public.

1. Federata Shqiptare e Futbolli nuk do të ketë më nevojë për VAR. Satelitët do të japin imazhe të qarta për momentet e diskutueshme gjatë ndjeshjeve. Po kështu vjen edhe fundi i basteve të paligjshme dhe nuk do të ketë më nevojë për operacionin “Fundi i Marrëzisë 2”

2. I jepet fund kontrabandës së naftës nga Libia. Tani pamjet satelitore do të nxjerrin jo vetëm dërguesin, por edhe pritësin e mallit kontrabandë.

3. Kursehen lekët për Check -UP. Imazhet satelitore do të jenë më të qarta edhe se imazhet që dalin nga skaneri. Sapo qytetarët të shfaqin shqetësimin më të vogël, sinjali satelitor njofton sallën e urgjencës dhe ndihma e parë do të konkurrojë për nga shpejtësia picat taksi dhe për nga cilësia, incineratorët.

4. Satelitët do të gjejnë menjëherë edhe incineratorët që nuk po i gjen dot prokuroria dhe për të cilat opozita gabimisht mendon se nuk janë ndërtuar. Çështje minutash dhe Sateliti Albania 1 në koordinim të plotë me satelitin Albania 2 do të japin koordinatat se ku janë fshehur incineratorët.

5. Satelitët do të japin një ndihmë të madhe në reformën në Drejtësi, veçanërisht në dosjet kapicë që janë depozituar në SPAK. Inteligjenca Artificiale e satelitëve do të rendisë sipas rëndësisë të gjitha dosjet. Në këtë mënyrë eliminohen porositë për çështjet prioritare.

6. Do të zbulohen në kohë reale kontrabanda e druve të zjarrit në Devoll.

7. Do të provohet me prova të pakundështueshme evazioni fiskal te një kafene në Zogaj, Shirokë, tek një parukeri në Kuç, Vlorë dhe te një firmë funerale në Dropull.

8. Do të identifikohen biometrikisht policët dhe zyrtarët e përfshirë në kultivimin e kanabisit.

9. Do të pikasen që në themele tentativat për të ndërtuar kotec pa leje në Nartë të Vlorës.

10. Nga vënia në punë e Satelitëve do të anullohet tenderi i sapo shpallur 20 milionë euro për monitorimin e trafikut në Shqipëri.

11. Do të zbulohen të gjitha defektet e ndërtimit në muret dhe bedenat e kalave të Shqipërisë (anullohet tenderi 4 milionë euro për kalanë e Ali Pashë Tepelenës)

12. Vrasësit nuk do të ikin më në drejtim të paditur. Policia nuk do të marrë më njoftimin nga gazetarët për makinat që digjen pas atentatit apo për të dyshuarit, por do të njoftohet nga satelitët.

13. Do të parandalohet dhe eliminohet çdo akt sabotazhi në ndërtimin e kryeveprës me listela në oborrin e brendshëm të Kryeministrisë.

Kiko was amazed by the great work that will be done by the satellites, but he could not answer two questions:

1. will the satellite data go to AKSHI and then to Iranian hackers or vice versa?!

2 What if the Iranians also hack our satellites, how will it be done? Or a meeting of the National Security Council...

13:55 Opinione Lorenc Vangjeli

Dilema tunduese/

Nga Lorenc Vangjeli Nuk ka shumë për të zgjedhur! Nuk ekz...

10:58 Opinione Ermal Mulosmani

Edi Rama and Kosovo

This yesterday's incident between Rama and Albin Kurti fin...

Lajmet e fundit nga