LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The troubles of the Albanians and the resorts of war within the species

2022-12-02 17:00:00, Opinione Ilir Levonja
The troubles of the Albanians and the resorts of war within the species
Ilir Levonja

I am seeing many posts from the opposition front regarding the demolition of a resort, etc. With "bombastic" headlines that the free media is being attacked, etc. No, no, the media is not being attacked, it's totally that war between the type from the time of Enver Hoxha with Këllezët, Dumet, Hazbijët, Shehët, Ngjëlët. This again. The characteristic struggle within the family and views that are allegedly labeled as liberal or opportunistic. Now with permission or without permission. Is there or is there no permit, etc.? There is permission when the big one dines there, and there is no permission when the big one is having fun. That's it. This is precisely Albanian political provincialism. Therefore, be careful with this flurry of accusations against the supposedly free media.

Media aty nuk është e lirë, është totalisht e blerë. Pa moral, ose me moralin e botës së kafshës se qeni leh aty ku ha. Nuk ka front kundër medias, por dhunë kundër iks a ypsilon personi që përbën sadopak jo kërcënim, por prishjen e humorit të njëshit, atij të madhit siç i thoshin dikur.

Dhe nesër mos u habisni kur ky gjoja mediatisti profesionist a avangard i fjalës së lirë nesër të jetë aleat i parë i njëshit të madh. Keni shembull luftën e ashpër të klasave, intenimet etj. Ballukët sot, apo Këllëzët janë sot po prapë bashkëpunëtore të partisë. Pavarsisht varjes në litar, pushkatimit, internimit, janë rishtas bashkë.

Pra lufta mes Ramës dhe restortit në plazhin e Golemit, a një pronari gazete, televizioni etj., është lufta brenda llojit. Nesër shikoni kur të dënojnë publikisht edhe opozitarët e rinj si Top Channel-in a Erion Braçen. Mos u çudisni kur të shikoni furgonët e tatimores në ambjentet e "Top Channel". Madje janë skupe sociale të mëdha për të mbuluar probleme po të mëdhaja. Këtë bën Vladimir Putini në Rusi. Këtë bën Llukashenko në Bjellorusi. Këtë bën Erdogani në Rusi. Janë taktika të përkryera të gjoja majtistëve se në te vërtetë nuk janë të tillë, janë thjesht diktatorë.

Problemi i shqiptarëve sot nuk është një resort në Golem të Kavajës. Problemi i shqiptarëve është tjetër kund. Kurrë nuk e kuptuat se demokracia funksionon mbi një balancim pushtetesh. Kurse ju aty, nuk do të vi ai, punë madhe vjen ai tjetri nga lista. Që këtu mos prisni më demokraci. Mos fërkoni duart se, nuk ia ke futur serbit, por vëllait tënd, vetes. Ndërkohë aleancat që kërkon opozita me elementin e llojit nga lufta e klasave, të krijojnë përshtypjen e një revanshi total si i këtij lloji.

The noblest alliance is the one with the voter. With the Albanians. With their problems today they are destroyed, without motivation, without perspective, without future. Look at the numbers of students in schools, faculties. Rural areas where infrastructure is still lacking. Discriminatory and informal wages. Insecure work, etc. The figures are alarming for a total regression of an ancient nation. But on the other hand a gold mine for a living social and not ideological oppositionism. They are diametrically different courses. Because the first brings you to the voter and the second to the people.

16:47 Opinione Mentor Kikia

Please save SPAK!

SPAK ended a "mandate" of the first president without anyt...

Lajmet e fundit nga