LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The word "non grata" came to Edi Rama's mouth

2023-02-02 14:57:00, Opinione Hysni Gurra

The word "non grata" came to Edi Rama's mouth

Non grata

There was a moment to talk about "non women" and Edi Rama and his tabor remained silent. No reaction.

The moment was when Secretary Blinken's announcement about Sali Berisha was published on Twitter. It starts after the elections of April 21, 2021.

At that time, Edi Rama not only remained silent, but this insidious silence was preceded by an unheard of offer for the opposition. In his first televised appearance after the parliamentary elections, he swore that he was ready to do anything with the opposition, and here he singled out the democratic party. "Tabula Rasa". Let them ask for what they want. They are the country's opposition.

Nuk ka kaluar shumë kohë nga prilli i 2021. Sot Edi Ramës i ka mbirë në gojë fjala “non grata”.

Sot më shumë se kurrë.

Afera Rama-McGonigal tregoi një gjë shumë të qartë: se çfarë mendon Rama për amerikanët, për institucionet amerikanë dhe në përgjithësi çfarë mendon ai për njerëzit me pushtet. Ai mendon se, kushdo blihet, kushdo tundohet, kushdo është në treg për t’u shitur. Nuk ka faj. Në Shqipëri pastruesja e një drejtoreshe mban 500 mijë euro kesh në shtëpi.

Kur Rama investohet kaq fuqishëm, kaq pacipësisht ndaj viktimës së tij Lulzim Basha, imagjino se çfarë është bërë për të përcaktuar non grata Sali Berishën. Koha është gjykatës i pa mëshirshëm. Sali Berishës mund t’i vesh çfarëdolloj akuze të duash, çfarëdolloj akuze të fantazosh, por nuk mund ta akuzosh për “korrupsion domethënës”. Sali Berishën nuk mund ta akuzosh për “minim të demokracisë”, se nëse këto dy akuza qëndrojnë për Sali Berishën, Edi Rama duhet akuzuar për genocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Korrupsion domethënës? Ajo çfarë po bëhet këto vite në Shqipëri (pa ju referuar indeksit si vendi më i korruptuar në Europë nga Transparency International) ia kalon fantazisë më kreative të personit më të korruptuar në botë.

“Minim i demokracisë” është një etiketë që i rri shumë e vogël Edi Ramës që kriminalizoi PS-ën, kriminalizion Parlamentin dhe kriminalizoi politikën me një dyzinë emrash nga bota e krimit. Investimi i tij, jo për të dëmtuar, por për të shkërmoqur opozitën nuk njeh një rast të dytë që nga demokracia e Athinës.

Afera Rama-McGonigal, sigurisht do të bëhet libër dhe film, por çfarë ndodh me institucionet demokratike në Shqipëri?

Nuk denjon as të lejojë interpelancë në Parlament në dhunim të rregullit, ligjit, precedentit, moralit.
Nuk lejon ngritjen e Komisionit Hetimor parlamentar për këtë çështje.

E imagjinoni ju që SPAK-u, këta heronj të fondeve publike, të lëvizin gishtin. Se në Amerikë ca punonjës të FBI, po kontrollojnë shtëpinë e Presidentit.

Rama himself says that "there's nothing, it's an American issue, it's a bubble, the mountain got pregnant, etc., etc." When there's nothing, why do you hide from nothing? There's no issue, he says? This is true, but only on the condition of removing Edi Rama's name from the US indictment and Grand Jury Subpoena If Edi Rama's name is removed, it's good news for McGonigal because it removes a big problem.

We are only at the beginning of opening the lid of an affair that smells more than the incinerator affair, it is blacker than Deripaska's favoritism in the oil field and the most immoral in the history of Albania's transition.

15:24 Opinione Agim Xhafka

Për Korçë me motorr

Kur punoja te gazeta “Koha Jonë” kisha një motor as të madh,...

Lajmet e fundit nga