LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Two photos, two brothers, two legends, but Taulanti remains much higher

2022-12-03 11:15:00, Opinione Roland Qafoku

Two photos, two brothers, two legends, but Taulanti remains much higher

This photo was taken last night by the official photojournalist of the Serbian news agency "Tanjug".

It has made the rounds of the network not only for us Albanians but also for Serbs and beyond.

The journalist of the Belgrade newspaper "Blic" wrote in the caption: Football players from Serbia and Switzerland are fighting each other. In fact, it is the Kosovo Albanian Granit Xhaka who fights with four Serbian footballers and only Breel Embolo comes to his aid at this moment. But the Serbian journalist does not prove that he is Albanian.

Është vërtetë një foto epike dhe që do mbetet në histori edhe për shkak se autori i saj është serb. Fotoja e dytë i takon 14 tetorit 2014 në Beograd në takimin mes Serbisë dhe Shqipërisë dhe në të është Taulant Xhaka vëllai i Granitit, jo kundër katër por 11 futbollistëve serbë.

I vetëm, në mes të Beogardit, përfaqëson ngjyrat e Shqipërisë dhe tregon më shumë se sa karakter dhe guxim. Të gjithë ne shqiptarët mbrëmë ishim me Zvicrën për arsyen e vetme se thelbi i atij ekipi janë dy shqiptarët Xhaka dhe Shaqiri.

Të dy treguan talent dhe me rezultatin e arritur mposhtën një ekip që nuk ia shmang dot nacionalizmin. Por pas përfundimit të ndeshjes të gjithë besoj ndjehemi dhe jemi krenarë akoma më shumë për Xhakën e kombëtares së Shqipërisë. Na mungon në kombëtare karakteri i tij edhe pse ndonjëherë edhe e ka tepruar me ndonjë llastim ndaj trajnerëve.

Vërtetë Graniti është më i talentuar, por Taulanti ka treguar se mbetet simboli i një futbollsiti më me gjak dhe që lufton deri në pikën e fundit të djersës për flamurin shqiptar.

Dhe të imagjinosh që në kombëtaren aktuale ka futbollistë që nuk dinë as shqip dhe që nuk e dinin që ishin shqiptarë derisa ia zbuloi dikush. Si Taulanti dhe Graniti janë legjenda për atë që i kanë dhënë krenari kombit shqiptar, por Taulanti qendron shumë më lart. Qoftë edhe për shkak të kësaj foto që po botojmë këtu. Përfaqëson Shqipërinë./CNA.al

16:47 Opinione Mentor Kikia

Please save SPAK!

SPAK ended a "mandate" of the first president without anyt...

Lajmet e fundit nga