LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Files and crimes of communism

2022-10-22 22:29:00, Opinione Ilir Levonja
Files and crimes of communism
Ilir Levonja

I searched for a few days on the Internet to learn something about the new law, about opening files. As far as I found, I understood one thing, that this law abolishes those former commissions, Bezhani or where else, for supposedly cleaning up the image, etc. So you cooperated or spied on someone in the state, Sigurimi.

If you have done it, you do not have the right to be elected to public office. You do not have the right to become a member of the Parliament of Albania, etc. However, these Commissions never reached the proper essence, in a frontal opening where the crimes of communism were also punished. This is how even now, the former commissions die and now their power is taken over by the so-called Authority of Files.

Pra ashtu si më parë, do dëgjojmë një gërrëverrje emrash se, krimet e komunizmit nuk i dënon askush. Me një fjalë ata që kanë urdhëruar apo firmosur, internimet, burgimet, pushkatimet, ku këtu bën pjesë edhe babai i Edi Ramës, (firmëtar në ekzekutimin me varje në litar të poetit Havzi Nela në gushtin e vitit 1988) jo vetëm që nuk dënohen por kanë një perëndim të mëndafshtë jete, se, i kanë shërbyer ligjit dhe shtetit. Mua nuk më habit aspak kjo gjetje socialrilindase a komuniste.

Sot shqiptarët janë aq të budallepsur sa janë të ekzaltuar se do shpallin disa kulakë të tjerë. Ashtu siç panë shfaqe pa fund demaskimi nga Enver Hoxha, tani e ka radhën të shohin nga Edi Rama. Kësisoj mund t'ua a kalosh topin në mes të këmbëve sa herë të duash. Por më habit se si e ngrejnë dorën lartë ata që vinë nga shtresat e të persekutuarve. Se si mund ta besojnë se xhelati po hap dosjet për të dënuar baballarët dhe bashkëpunëtorët në krimet e diktaturës së proletariatit.

Edi Rama dha një show në publik ku talli mender bythën sa i desh qejfi marritë e tia prej perversi. Madje shkoi deri aty sa përmendi një postulat nga një ish i përndjekur politik si At Zef Pllumi. Tha midis të tjerave se, gjoja prifti françeskan i paska thënë, se ata që bërtasin më shumë, janë bashkëpunëtorët e tyre.

I don't know when he told him that the great priest is no longer alive, but he left an almost epoch-making work where no human mind can comprehend what the communists have done to the Albanians. If he were alive, he would laugh, because even this pig was doing nothing else, but shouting.

Even in that marathon session of hours, no one had the courage to ask Edi Rama exactly if he felt moral responsibility that his father's firm had hanged an Albanian poet on a rope?

Who did not stammer. They even hurried to remind him to finish that they wanted to vote. This was another re-murder in these 30 years of democracy, a new class war. With a direct participation of the executioners and victims. Another collective social shame, for the simple reason that no one is punished for crimes, you have made a mess.

11:51 Opinione Hysni Gurra

Bashkimi me

Pati disa zëra publikë, por edhe drejtues të PD-së reale p...

20:01 Opinione Lutfi Dervishi

Kiko: Resign!

The news that the Minister of the Interior had resigne...

13:55 Opinione Lorenc Vangjeli

Dilema tunduese/

Nga Lorenc Vangjeli Nuk ka shumë për të zgjedhur! Nuk ekz...

10:58 Opinione Ermal Mulosmani

Edi Rama and Kosovo

This yesterday's incident between Rama and Albin Kurti fin...

Lajmet e fundit nga