LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Open Balkan", Albania, Republic of Dardania and Serbia

2022-10-21 09:03:00, Opinione Dritan Demiraj

"Open Balkan", Albania, Republic of Dardania and Serbia

It has been several years now that, on the one hand, we hear rumors and deceptions about the benefits of Albania and the Western Balkans for the Serbian-Russian initiative "Open Balkans" and on the other hand, we experience the actions and secret negotiations that seek to force the leadership of Dardani accept at all costs and become part of this farce, from which Serbia benefits more than all.

Ata te cilet jane avokate te kesaj teze, harrojne qe plaget e hapura gjate viteve 1997-1999 jane akoma te hapura. Per kete çeshtje, ne fakt kane folur dhe denoncuar shume personalitete politike, akademike dhe diplomatike Shqiptare ku nder mend me vjen kryeministri Kurti, presidentja Osmani, Ambasadori i nderuar Shaban Murati, Prof Enver Bytyçi, por edhe shume personalitete te tjera.

Por per te kuptuar edhe me shume se çfare perceptimi ka qeveria e Serbise per Ballkanin dhe popullin Shqiptar, pa harruar ne asnje moment shpernguljet dhe vrasjet masive te Shqiptareve gjate Mbreterise Serbo-Kroato-Sllovene, gjate viteve te para pas Luftes se II-te Boterore dhe gjate lufterave civile ne Ballkan 1991-1999, duhet qe asnjehere te mos nenvletesojne mesimet e nxjerra nga historia.

Me kete rast, deshiroj te theksoj edhe nje here strategjine e nacionalisteve serbe. Ketu do te citoj nje nga strategjite me te ndyra te Serbise per perçarjen e Shqiptareve nga brenda dhe mes njeri tjetrit.

Dhe kjo strategji asnjehere nuk ka qene fatkeqesisht kaq reale, ne veprim, ne rrezik dhe ne bashkepunim edhe njerez qe jane te angazhuar ne politiken e dy vendeve Shqiptare ne rajon.

Nje nga antishqiptaret me te medhenj, akademiku Vaso Çubrioloviç do te shkruante:

"Ne Serbët nuk kemi armiq më të mëdhenj se Shqiptarët. Nëse duhet të ngremë kokën tonë, duhet të ulim kokën e tyre, nëse duhet të ndjehemi te fuqishem në territore, duhet të ngushtojmë hapësirat e tyre, nëse duhet të na duan në botë, duhet të bëjmë që bota t'i urrejë ata.

Që shqiptarët të braktisin vendin e tyre, duhet që me çdo kusht dhe me çdo mënyrë, t'ua nxijmë jetën!

Të arrijmë deri aty, sa t'u mohojmë origjinën ilire epiriote, dardane dhe t'u vrasin krenarinë ilire.

T'u shkatërrojmë vatrat dhe tu ngatërrojmë emrat, tu njollosim emblemat dhe t'jua fshijme simbolet e lashta ilire.

Duhet domosdoshmerisht, t’i bejmë që të demtojme gjuhën dhe zakonet e tyre, njëkohesisht tu rrëmbejmë gjithçka që kanë te lashte Ilire ta pervesojme ne.

Duhet t’i lëmë pa miq rreth e rrotull, derisa ata te urrejne dhe mosdurojne njeri-tjetrin e perfundimisht të mohojne vetveten!

Që të finalizohet kjo platformë duhet domosdoshmërisht që antishqiptarizmi të jetë filozofia dhe deviza e vetme e shtetit tonë!

Mos harroni se mosqënia e Shqiptarëve është veteegzistenca e kombit Serb".

Kjo pra te nderuar vellezer kjo eshte strategjia e serbeve te shekullit te kaluar. A nuk eshte e njejte me strategjine e sotme, por me te moderuar, e cila po te tohet te zbatohet me mjete dhe fjale me "demokratike" qe sot lideret e "moderuar" pro Putinit po zbatojne ne Ballkan?

Te nderuar bashkekombas!

Vetem ata qe nuk kane vetedije kombetare nuk i kuptojne qellimet e serbeve. Por fatkeqesisht, ne ditet e sotme ata kane ne bashkeveprim dhe bashkepunim edhe shqiptarefoles, te cilet ne emer te "integrimit" europian dhe permiresimit te fqinjesise se mire, mundohen nepermjet propagandes fallso dhe genjeshtrave te shfrytezojne varferine e tejskajshme ne te cilen ju kane futur me qellim qe tju manipulojme edhe mendjen.

Ballkanin e Hapur e kane kundershtuar personalitete te ndryshme nderkombetare, te cilet kjo politike antiperendimore nuk ka arritur ti bleje me parate e droges.

Ketu po permend analistin amerikan Janush Bugajski, i cili kohet e fundit gjate një komenti për revistën boshnjake "Istraga", deklaron se Perëndimi po tregohet shumë i butë me Beogradin, aleatin me te forte te Moskes ne rajon.

Sipas tij, nisma si ‘Ballkani i Hapur’ i shërben vetëm Moskës dhe Beogradit dhe aspak qytetarëve të zakonshëm.

“Në Ballkan ka perceptime të përhapura se duke pajtuar Serbinë, qeveritë perëndimore kontribuojnë në fakt në destabilizimin e rajonit. Edhe pse presidenti Aleksander Vuçiç ndjek axhendën e “Botës Serbe” dhe krijo armiqësi ndëretnike, ai trajtohet si një burrë shteti konstruktiv që mund të ndihmojë në garantimin e sigurisë rajonale. Ka dy arsye kryesore për këtë politikë perëndimore vetëdëmtuese: iluzioni i konvertimit dhe shmangia e rrezikut.

Qeveritë perëndimore duken të pavëmendshme ndaj kërcënimit në rritje dhe madje mbështesin iniciativa të tilla si “Ballkani i Hapur”, duke besuar se do të nxisë bashkëpunimin rajonal. Në praktikë, nisma të tilla janë të dizanjuara për të rritur rolin rajonal të Serbisë dhe depërtimin ekonomik të Moskës pa asnjë përfitim për qytetarët e zakonshëm.

Qeveritë perëndimore përballen me një zgjedhje të ashpër në trajtimin e nacionalizmit ekspansionist në Ballkan. Ata mund të vazhdojnë të besojnë se do t’i kthejnë radikalët në të moderuar ose mund të vendosin kushte dhe afate të rrepta për zbatimin e marrëveshjeve dhe të ndalojnë çdo përfitim financiar dhe ekonomik nëse nuk ka përputhje. Në fund të fundit, nuk ka rrugë të mesme,” shkruan Bugajski.

Pra si perfundim, qasja politike e kryeministrit Kurti dhe e presidentes Osmani duhet te marrin mbeshtetje me te madhe jo vetem ne Dardani, por edhe me gjere ne te gjithe disporen Shqiptare ne Amerike dhe Europe, ne Republiken e Shqiperise dhe ne te gjithe faktorin Shqiptar ne Maqedine e Veriut.

Koha per tu bashkuar te gjithe Shqiptaret nen nje moto: Kombi Shqiptar ne rrezik.

Ps: Kujtese per polikeberesit.

Below you have a video in Serbian, to understand the cause of the Serbian wars and genocide in the Balkans, in any case supported by the Serbian state and the Serbian Orthodox Church, where even though many years have passed, their hatred for the population of neighboring countries comes out on the surface as soon as opportunities are created.

20:01 Opinione Lutfi Dervishi

Kiko: Resign!

The news that the Minister of the Interior had resigne...

13:55 Opinione Lorenc Vangjeli

Dilema tunduese/

Nga Lorenc Vangjeli Nuk ka shumë për të zgjedhur! Nuk ekz...

10:58 Opinione Ermal Mulosmani

Edi Rama and Kosovo

This yesterday's incident between Rama and Albin Kurti fin...

Lajmet e fundit nga