LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

The disappearance of Ervis Martinaj, never to be found again/ Everything related to him, except the executed bodies

2022-08-16 11:49:00, Kronika Vitjon Nina

The disappearance of Ervis Martinaj, never to be found again/ Everything related

A month passed since the execution of three people at the Fushë-Kruja crossing, where three people remained.

On July 17, 2022, a highly structured group carried out an execution operation in meticulous detail. No one was left alive.

Three names were announced after the sensational murder, but only one stood out the most: Brilant Martinaj.

A close family member of Ervis Martinaj, Brilanti was only 22 years old and he was accused of two murders of effective or former police officers.

One gave way to the other and today, Brilanti is no longer being talked about, but the media is talking about Ervis.

Pse? Sepse ai, është shpallur zyrtarisht i zhdukur!

Gjithçka lidhet me Ervis Martinajn zhduket për të mos u gjetur më. Vetëm trupat e ekzekutuar (apo shkrumbuar) të miqve e familjarëve të tij, lokalizohen.

Nuk është i largët nëntori i vitit 2021, kur në kryqëzimin e zonës së njohur si “Astiri” në Tiranë, dy persona u ekzekutuan me breshëri kallashnikovi.

Lidhja me Martinajn? Erigers Mihasi, mik i tij i ngushtë!

Stili ishte i njëjtë me atë të vrasjes së Brilant Martinajt e shoqëruesve të tij.

Ndjekje me veturë, ekzekutim, largim nga skena e krimit, djegie e automjetit në Thumanë, Fushë-Kurjë a zonat përreth.

Pikërisht Fushë-Kruja është kthyer në epiqendrën e gjithë botës kriminale në Shqipëri dhe arsyeja, është e qartë: Ervis Martinaj, ndodhet (ose më saktë ndodhej) aty.

Mirëpo nga të dy krimet identike për nga organizimi, asgjë nuk dihet, veç emrave të viktimave dhe lidhjeve që ata kanë pasur me Ervis Martinajn.

Policia e Shtetit, Prokuroria, asgjë nuk ka arritur të zbulojë. Edhe nëse po, asgjë nuk e ka publikuar.

Albanian Post ka komentuar me gazetaren e mirënjohur të kronikës, Klodiana Lala dhe e ka pyetur pikërisht mbi “fenomenin” Martinaj.

“Për shkak të lidhjeve dhe përfshirjeve politike dhe kundërshtarëve shumë të fortë nuk është zbuluar asgjë”.

Kështu mendon ajo, e cila e ka ndjekur çështjen nga afër dhe ka qenë e para që ka raportuar zhdukjen e Martinajt dhe denoncimin që familjarët kanë kryer.

Sipas Lalës, zbardhja e krimeve, nëse bëhet, i ekspozon këta eksponentë.

Interesi publik i shoqërisë ka qenë shumë i lartë karshi çdo publikimi mbi jo vetëm Ervis Martinajn, por edhe eksponentë të tjerë të botës së krimit, si Nuredin Dumani, së fundmi i penduar i drejtësisë, apo Talo Çela.

E sërish, këtyre emrave, të cilët janë ndër më të kërkuarit në Shqipëri, i mbivendosen të tjerë edhe më të fuqishëm, me lidhje shumë të forta politike, të cilët drejtësia, nuk guxon as t’i përmendë e publikisht nuk njihen.

Kështu e mendojnë gazetarët më në zë të kronikës situatën, e cila përshkruhet jo pak herë edhe si një luftë e paprecedente bandash.

Një nga një, të gjitha këto ngjarje po mblidhen e po bëhen pirg në dosjet hetimore, pa asnjë rezultat konkret.

Duman's capture itself revealed details, but in the form of fragments, without a clear "puzzle" of the big picture of the crime, in which the Police - officially - has not yet put any weighty shape.

The disappearance of Martinaj, as paradoxical as it is shocking if true, shows very well that everything is related to him, just as everything is related to structured criminal groups in Albania, he suddenly disappears and is never found again.

Mourning has fallen in Fushë-Kuqe! The fortress is broken!

After that, only the coffins and names of the executed remain.

The same fate for Martinaj?! This remains a mystery...

Lajmet e fundit nga