LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Two shepherd's houses are discovered in Krujë/ The two brothers are handcuffed

2023-03-28 11:53:00, Kronika CNA
Two shepherd's houses are discovered in Krujë/ The two brothers are
Illustrative photo

The services of the Krujë Police Station in cooperation with the operational structures of the Durrës Local Police Directorate, as a result of intensive controls that have as a priority the identification and suppression of the cultivation of narcotic plants in closed premises, by means of lamps, with the support of informational intelligence , have organized and finalized the anti-cannabis police operation coded "Pellumbi".

Si rezultat i këtij operacioni, në fshatin Qerekë, Krujë, në banesën e shtetasit Sh. H., u zbuluan 2 ambiente që furnizoheshin me lidhje të paligjshme të energjisë elektrike dhe që ishin përshtatur me llamba dhe pajisje të tjera, për kultivimin e bimëve narkotike në ambiente të mbyllura.

Gjatë kontrolleve në këto ambiente, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 268 bimë të dyshuara narkotike kanabisi, 51 llamba, 1 aspirator, 2 ventilatorë dhe 51 rritës të energjisë elektrike.

As a result of the operational actions within this operation, the citizens of Sh. H., 39 years old (owner of the apartment) and FH, 32 years old (brother of the owner of the apartment), both residents of Qereke, Kruje. The citizen FH made the illegal connection of electricity that served for the cultivation of narcotic plants./ CNA.al

Lajmet e fundit nga