LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He killed two people and "disappeared" towards England/ British media: The story of the Albanian who risks extradition

2022-11-19 16:02:00, Kronika CNA

He killed two people and "disappeared" towards England/ British media:

An Albanian suspected double murderer is facing extradition from Britain for a second time after sneaking into the UK twice and even obtaining citizenship under a false name.

Ilirian Zeqaj, 50, allegedly shot dead two men in the Albanian village of Cakran in 1999, but entered the UK in the back of a lorry five months later and claimed asylum under the name Klemend Zeqaj after falsely telling officials that he was a Kosovar refugee.

Dhe pavarësisht se ishte një nga të arratisurit më të kërkuar në Shqipëri, atij iu dha leja e përhershme për të qëndruar në vitin 2005 dhe shtetësia britanike vitin e ardhshëm.

Ai u dënua në mungesë të tij për dy akuza për vrasje në vitin 2002 dhe u dënua me 23 vjet burg. Zeqaj, i cili ka tre fëmijë, përfshirë një vajzë që ndjek Universitetin e Kembrixhit , më në fund u gjurmua nga policia britanike në vitin 2011 dhe u ekstradua në Shqipëri dy vjet më vonë për t'u përballur me një rigjykim, i cili e liroi atë nga akuzat për vrasjet.

Ai u lirua dhe u kthye menjëherë në Britani, por Gjykata e Lartë e Shqipërisë më vonë zbuloi se gjyqi ishte i korruptuar dhe vendimet e pafajësisë nuk ishin të sigurta.

Që nga shpërngulja në Britani, Zeqaj, i cili jeton në Hanwell, në veri-perëndim të Londrës, ka drejtuar një kompani për pajisje banjosh.

Babai i tre fëmijëve tashmë përballet me rikthimin në vendlindje për t'u përballur me një tjetër gjyq për vrasjen e Gramoz dhe Shkëlqim Llanajt.

Vëllezërit u vranë në shtator 1999, rrugës për në postën e fshatit në një sulm hakmarrës të dyshuar për vrasjen e një anëtari të familjes Zeqaj tre ditë më parë, sipas dokumenteve ligjore shqiptare.

Anëtarët e familjes së viktimave pohojnë se kanë parë Zeqajn dhe kushëririn e tij Jetnorin duke mbajtur automatikë pak çaste pasi kanë dëgjuar të shtënat që vranë vëllezërit.

Në shkresat ligjore të depozituara në Gjykatën e Lartë të Shqipërisë thuhet: “Në një moment kanë dëgjuar të shtëna armësh dhe nga vendi ku janë vendosur kanë parë të pandehurin Ilirian Zeqaj me automatik në dorë, i cili menjëherë pas të shtënat është larguar në drejtim të shtëpinë e tij.

“Ndërkohë i pandehuri tjetër Jetnor Zeqaj me automatik në dorë është larguar me shpejtësi në drejtim të rrugës. “Pasi ndaluan të shtënat, dëshmitarët kanë shkuar në vendngjarje, ku kanë gjetur Gramozin dhe Shkëlqimin të shtrirë përtokë”.

Policia gjeti në vendngjarje 22 gëzhoja plumbash që ishin shkrepur nga arma e Jetnorit, thuhet në dokumente.

Jetnor u arrestua nga policia shqiptare dhe më vonë u shpall fajtor për vrasje, por Zeqaj u arratis dhe mësohet se kishte hyrë ilegalisht në Britani në pjesën e pasme të një kamioni në nëntor 1999.

Gjykata e Lartë Shqiptare rishikoi gjyqin e Zeqajt në 2017 dhe konstatoi se ligji nuk ishte zbatuar si duhet dhe lirimi i tij ishte i pasigurt. Prokurori Petrit Vukaj ka lëshuar një urdhër të ri arresti dhe Zeqaj është shtuar në listën e të kërkuarve të Interpolit. Më pas ai u kap nga autoritetet britanike.

Zeqaj u paraqit në Gjykatën e Magjistraturës së Westminsterit më 10 tetor dhe më pas do të paraqitet më 30 janar. Avokatja e tij, Louisa Collins, argumentoi se ai ishte liruar tashmë nga vrasjet dhe ishte i gatshëm të vendoste një sigurim prej 30,000 £ për të provuar se ai nuk ishte një rreziku i fluturimit.

Në një seancë dëgjimore në fillim të këtij viti, një gjykatës i qarkut i dha Zeqajt lirimin me kusht me kushte duke përfshirë një shtetrrethim, sigurinë prej 30,000 £ dhe se ai nuk lejohet të udhëtojë në asnjë stacion treni, aeroport apo port detar ndërkombëtar.

Zeqaj, i cili mohon vrasjet, më vonë u pa jashtë shtëpisë së familjes duke mbajtur pajisje për banjë.

A Home Office spokesman said: 'Mr. Zeqaj was previously extradited to Albania and acquitted. After a further request for extradition by the Albanian authorities, he was arrested on 27 February 2022, in the UK.' /CNA.al Source: Daily Mail.

Lajmet e fundit nga