LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video skandal- Dhunoi psikologjikisht vajzën me autizëm/ Mjeku shqiptar pritet të përballet me drejtësinë

2022-11-28 12:55:00, Kronika CNA
Video skandal- Dhunoi psikologjikisht vajzën me autizëm/ Mjeku
Logopedi, Iljasa Fazliu

Pak ditë më parë në Kosovë bëri bujë rasti i një mjeku i cili dyshohet se ka dhunuar psikologjikisht një vajza 5-vjeçare me autizëm.

Pamjet bënë xhiron e rrjetit, ku mjeku Iljasa Fazliu  shfaqet teksa if let me një fjalor të rëndë vajzës së vogël.

”Plaç atje…Ik atje budallicë, ta q*ft bota nanen…ik aty… jepja bre topin q*ja nanen qaty… nalu ta q*ft dreqi nanen…çka po don çka, çka?… na e lodhe b*hen”, këto janë fjalët që u dëgjuan në videon e publikuar dje.

Më pas kur familjarët kishin parë këto pamje, kanë sulmuar fizikisht mjekut.

Logopedi Iljasa Fazliu është arrestuar nën dyshimin se ka ushtruar dhunë ndaj vajzës së vogël dhe sot pritet të mbahet seanca.

Por për shkak të problem shëndetësore seanca pritet të mbahet në Spitalin e Gjilanit, raporton gazeta Sinjali.

Sakaq i njëjti burim ka paraqitur edhe dosjen e Prokurorisë lidhur me këtë rast.

Logopedi Iljasa Fazliu, i cili banon në Prishtinë dhe me profesion është defektolog – logoped, që ushtron detyrën e shefit të shërbimit të Logopedisë në QKUK po dyshohet  se ka kryer veprën penale “Trajtim i pandërgjegjshëm mjekësor”. Ai rrezikon të dënohet me 1 vit burgim, por në rast se gjendja e viktimës përkeqësohet, atëherë mund të dënohet me jo më shumë se 3 vjet burgim.

Prokuroria Themelore në Gjilan ka bërë kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj tij, duke vlerësuar se është përmbushur kushti  themelor që ka të bëjë me ekzistimin e dyshimit të bazuar, se i njëjti ka kryer këtë vepër penale.

Ai dyshohet se gjatë ditës së djeshme, në cilësinë e mjekut “ka përdorur metodë të papërshtatshme për trajtim dhe nuk ka zbatuar rregullat e profesionit të logopedit, ashtu që gjatë seancës për trajtim të fëmijës me autizëm, ka përdorur fjalë të ndryshme ofenduese dhe degraduese, duke i bërtitur me tone të larta “ik.. ik atje, ti koke budallicë, ta q* bota nanën” dhe fjalë të tjera, duke mos iu përmbajtur kështu parimeve etike dhe profesionale gjatë ushtrimit të kujdesit shëndetësor, me ç’rast kanë ndikuar në keqësimin e gjendjes shëndetësore të fëmijës”.

Prandaj, Prokuroria ka kërkuar që ai bashkë me dy të dyshuarit që e kanë sulmuar të dërgohet në paraburgim, pasi raportet mes tyre janë aq të acaruara dhe nëse të njëjtit lihen në liri mund ta përsërisin veprën, ose të kryejnë vepër tjetër me pasojë edhe më të rënda.

Dhunimi i mjekut që i parapriu arrestimit

Sinjali ka siguruar pamje ekskluzive të rrahjes së mjekut, në lokalin Metro, në rrugën “Mulla Idrizi” në Gjilan, dje pasdite, ku shihet se si sulmohet nga dy të dyshuarit e tjerë.

Burimet nga Prokuroria kanë bërë me dije se dy të dyshuarit për sulm ndaj mjekut janë Isak Shala dhe Rilind Vllasaliun. Ata janë arrestuar nën dyshimin për kryerjen e veprës penale “Sulm ndaj personit zyrtar” dhe tashmë ndodhen nën masën e ndalimit policor.

Sakaq, SHSKUK kanë deklaruar se me të parë lajmin kanë kërkuar nga drejtori i Klinikës së Otorinolarongologjisë, nën menaxhimin e së cilës klinikë është Shërbimi i Logopedisë, që të procedojë me ndërmarrjen e masave konform legjislacionit në fuqi.

“Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, me të parë publikimin në medie, për rastin që ka ndodhur jashtë institicionit të QKUK-së, e për të cilin nuk kemi qenë të informuar, ka kërkuar nga drejtori i Klinikës së Otorinolarongologjisë, nën menaxhimin e së cilës klinikë është Shërbimi i Logopedisë, që të procedojë me ndërmarrjen e masave konform legjislacionit në fuqi” – thanë nga drejtoria e SHSKUK./CNA.al

20:09 CRIME

Tregu

Kokaina zakonisht mbërrin me kontejnerë në disa porte ...

17:40 CRIME

Italia e njeh si

“Shefi”. Kështu e quajnë njerëzit e tij. Është emri i ri m...

Lajmet e fundit nga