LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

She was affected by a serious illness/ The well-known lawyer passes away

2022-12-01 09:58:00, Kronika CNA
She was affected by a serious illness/ The well-known lawyer passes away
Denisa Daka

The well-known Albanian lawyer Denisa Daka passed away at a young age.

For years she handled civil cases, but in recent months she was affected by a serious illness, which took her life.

Many have been her friends and colleagues, who have expressed their condolences for her loss.

She is described by her friends as a very ladylike lawyer, who has fought in every way for civil rights, especially for women and girls.

 ‘Herën e fundit që u pamë, vije drejt meje me një tufë lule në dorë. Folëm për sëmundjen dhe fëmijët. Lamtumirë Denisa Daka, luftëtare e të drejtave civile, por sidomos e të drejtave të grave e vajzave. Rishihemi në kohë më të mira. Pushofsh në paqe.’- shkruan ish-ministrja Mimi Kodheli.

‘Lamtumirë kolegia ime avokate Denisa Daka! Bashkë kemi qënë në disa emisione të ftuara, një grua luftarake, avokate shumë e zonja, n?në e përkushtuar dhe e vetme me dy f?mijët e saj. Avokatura dhe shoqëria humbi nj? mikesh?, grua dinjitoze dhe prind i mrekulluesh?m. Ngriti zërin shumë herë për problemet e divorceve n? familje, dhunës ndaj grave. Lamtumir?’- shkruan avokatja Mirela Jorgo.

Ngushëllime shpreh edhe avokati dhe aktivisti Adriatik Lapaj.

‘Lamtumirë shoqe! Denisa Daka ishte njeriu i parë që takova kur hodha hapin e parë brenda Gjykatës së Tiranës. Isha i ri shumë. Aq i ri sa kur e mendoj sot më duket çmenduri. U ula te kati i parë vetëm. Nuk njihja askënd aty. Madje nuk e njihja as profesionin sepse vija nga bankat e shkollës. Në krahë mu ul Denisa. Zonjë që ishte e pamundur të mos e shquaje. Pasi e kuptoi sikletin tim dhe këmbyem muhabet më kërkoi t’i kërkoja ndihmë nëse do duhej për profesionin. Denisa ishte këmba e mbarë e profesionit tim. Njeriu që unë vrapoja ta përqafoja sa herë e shquaja në gjykatë. Kishte muaj sëmurë Denisa. I kërkova ta bëja publike e të kërkoja ndihmë nga bashkëqytetarët. Nuk më lejoji. Kishte shumë dinjitet ajo zonjë. Kurimin jashtë e pati të pamundur. Ishte i kushtueshëm. Denisa edhe mund të shpëtonte siç më kofirmuan mjekë të fushës. Nuk i’a doli për 2 arsye: E para, sepse shteti shqiptar nuk e gjen të arsyeshme të çojë për specializim në perëndim 2-3 mjekë për të mësuar procedurën e transplantit të palcës. E dyta, se procedura e transplantit të palcës jashtë shtetit kushton shumë për një njeri që punon me dinjitet me origjinë nga Shqipëria. Do më marrë shumë malli e mira Denisë! Zoti të pastë pranë vetes! Do piqemi një ditë sërish!’ shkruan Lapaj.

Moderator Rudina Magjistari also expressed her condolences.

 Rest in peace, Denisa, the tireless advocate of women's rights! Condolences to the family!'- writes Rudina Magjistari.

Denisa was the mother of two children, and friends and colleagues knew her as a lawyer who knew no loss. /CNA.al

Lajmet e fundit nga