LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He was brutally raped in the Greek prison/Albanian: The police have also put pressure on my wife

2023-03-22 16:59:00, Kronika CNA

He was brutally raped in the Greek prison/Albanian: The police have also put

The Albanian convicted in Thessaloniki, Saimir Zefi, was raped by 4 Greek officers after he demanded the right to appear in court for justice, while the police were released after two days of violence.

The Albanian said that the brother of one of the policemen who had raped him had also put pressure on his Greek wife.

During an interview with Odeta Dume, Zefi said that he is afraid for his life, since the police have been beating him for months.

Excerpt from the interview:

Saimir Zefi: Përshëndetje!
Odeta Dume: Si je me shëndet?
Saimir Zefi: Jam pak më mirë kohët e fundit
Odeta Dume: Jemi tronditur të gjithë kur mësuam nga mediat greke që je dhunuar në mënyrë barbare, thjesht pse ke kërkuar të drejtën për t’u paraqitur në gjykatë.
Saimir Zefi: Po, ashtu është e vërteta. Kishim një gjyq më datë 02.03.2023. Burgu i Koridhalo më çoi në Kavallë për gjyqin edhe nga burgu u bë transferta normale, kurse në Kavallë më çuan në datë 3, një ditë pas gjyqit…
Odeta Dume: Saimir shikoj që ke probleme të pjesa e qafës, kaq shumë të paskan dhunuar?!
Saimir Zefi: Kam me qafën shumë problem, por kam dhe dorën dhe këmbën akoma, se jam keq, se i kam pasur prangat shumë të shtrënguar
Odeta Dume: How did the violence start from these Greek policemen who raped you in front of your mother and father?
Saimir Zefi: This gesture started years ago in November, when I got into a fight with a policeman in Kavalla, it started as revenge work from each other. This year, the story continued again, when I went to Kavalla. What is done is over. I have a trial there in Kavalla next week and I am very afraid there for my life, for my family's work, I have a Greek bride. The brother of that policeman has put pressure on my daughter-in-law and things are very bad. If it wasn't for the director of the prison, I would be dead today./CNA

Lajmet e fundit nga