LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

They were transporting illegal immigrants/ The 19-year-old was arrested in the act, another is wanted

2022-09-29 15:39:00, Kronika CNA
They were transporting illegal immigrants/ The 19-year-old was arrested in the
Illustrative photo

He did not obey the order of the police officers to stop the vehicle with which he was transporting illegal immigrants, the 18-year-old is wanted.

His suspected accomplice is put in handcuffs.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Pogradec, në bashkëpunim me shërbimet e Sektorit të Policisë Rrugore, në vijim të operacionit të koduar “Perimetri”, kanë goditur një tjetër rast të aktivitetit kriminal të dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit. Si rezultat u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit K. M., 19 vjeç, banues në fshatin Shalës, Cërrik, si dhe u shpall në kërkim shtetasi A. E ., 18 vjeç, banues në Cërrik, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, kryer në bashkëpunim dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”.

Shërbimet e Policisë Rrugore kanë konstatuar në aksin rrugor Pogradec-Qafë Thanë, pranë fshatit Piskupat, Pogradec, automjetin tip "Audi A3", me drejtues shtetasin A. E., të cilit i kanë bërë shenjë që të ndalonte, pasi kishin dyshime se po transportonte emigrantë të paligjshëm.

Drejtuesi i automjetit nuk i është bindur urdhrit të tyre për të ndaluar, por është larguar me shpejtësi dhe në kryqëzimin e fshatit Lin është përplasur me trafikndarësen. Më pas, për të shmangur kapjen nga Policia, ka braktisur automjetin dhe është larguar. Gjatë kontrollit të ushtruar në automjetin tip “Audi A3” u gjetën 4 emigrantë të paligjshëm, të cilëve shtetasi A. E. iu kishte premtuar transportimin drejt vendeve të BE-së, kundrejt pagesës 200 euro për person.   

Also, following the investigative actions carried out in connection with this case, it turns out that the citizen KM is also an accomplice in this criminal activity.

On the part of the Police, they are working to arrest and bring before the legal responsibility the 18-year-old AE and other persons implicated in this case. 

The materials were passed to the Prosecution at the Pogradec Judicial District Court, for further action.

Lajmet e fundit nga