LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He tried to bribe the policeman not to take the alcohol test/ The 49-year-old man is in handcuffs

2023-03-26 16:22:00, Kronika CNA
He tried to bribe the policeman not to take the alcohol test/ The 49-year-old
Illustrative photo

A 49-year-old man tried to bribe the police officers, who had stopped him to give him an alcohol test.

The citizen with the initials GJ.B, resident in Vaun e Dejas, addressed 2000 thousand Lek to the police, but the latter rejected it, handcuffing the 49-year-old.

Full police report

The 49-year-old man who was driving the vehicle, while intoxicated, was arrested red-handed after he tried to bribe the Traffic Police officers so that he would not perform the alcohol test.

Shërbimet e Policisë Rrugore, gjatë monitorimit të akseve rrugore, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë rrugore dhe parandalimin e aksidenteve me pasoja për jetën dhe shëndetin e qytetarëve, në aksin rrugor Shkodër-Vau i Dejës, kanë konstatuar një shtetas që drejtonte automjetin në mënyrë të parregullt.

Shërbimet e Policisë i kanë bërë shenjë ndalimi drejtuesit të automjetit tip “Benz”, shtetasit Gj. B., dhe i kanë komunikuar se do të kryente testin e alkoolit. Për të shmangur testin e alkoolit, ky shtetas iu ka ofruar punonjësve të Policisë, një kartëmonedhë të prerjes 2000 lekë.

Pas kryerjes së testit të alkoolit, ka rezultuar se drejtuesi i automjetit ishte në gjendje të dehur.

At the end of the actions, the citizen Gj was arrested in the act. B., 49 years old, resident in Vaun e Dejës, for the criminal offenses "Driving vehicles in an irregular manner" and "Active corruption of persons exercising public functions".

The materials were referred to the Prosecutor's Office at the Shkodër Judicial District Court, for further action./ CNA

Lajmet e fundit nga